Wizyta premiera Tuska na jubileuszu UAM w Poznaniu pokrzyżowała plany organizatorom pleszewskich uroczystości. Do miasta nie dotarł rektor prof. Bronisław Marciniak - pleszewianin. W zastępstwie prof.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wizyta premiera Tuska na jubileuszu UAM w Poznaniu pokrzyżowała plany organizatorom pleszewskich uroczystości. Do miasta nie dotarł rektor prof. Bronisław Marciniak - pleszewianin.

W zastępstwie prof. Marciniaka do Pleszewa przyjechał prorektor prof. Zbigniew Pilarczyk, który przepraszał za nieobecność rektora.
- Rektor obiecywał władzom miejskim, że będzie dzisiaj tutaj i bardzo mu zależało by z takiego okazji być w swojej rodzinnej miejscowości - mówił. - Jednak obowiązki rektora to nie tylko silne sentymenty rodzinne, ale przede wszystkim rola gospodarza Uniwersytetu i kiedy premier Najjaśniejszej Rzeczypospolitej zjeżdża, to nie wypada by nie podejmował go rektor, jako gospodarz - dodał. Zapewnił, że rektor Marciniak zjawi się w Pleszewie, by móc odebrać zaszczytną statuetkę Pleszewa - Miasto Otwarte, którą miał dostać jako drugi słynny pleszewianin, po prof. Ryszardzie Wielebińskim. Prorektor Pilarczyk wręczył burmistrzowi i przewodniczącemu rady Mieczysławowi Kołtuniewskiemu okolicznościowe medale jubileuszu UAM. Przekazał też w darze dla biblioteki miejskiej 100 książek. Wraz z prorektorem do Pleszewa przyjechała dr Samanta Kowalska, prodziekan wydziału pedagogiczno-artystycznego filii UAM w Kaliszu oraz prof. Anna Maciejewska-Jamrozik, która wygłosiła okolicznościowy wykład poświęcony ostatniej książce prof. Michała Sobeskiego ,,Sztuka egzotyczna”. Analizowała w niej transkulturowości estetyczną, słynnego pleszewianina, jednego z pięciu współzałożycieli Wszechnicy Piastowskiej - protoplasty UAM.
Burmistrz Marian Adamek wyraził nadzieję, że do Pleszewa za jakiś czas wróci filia UAM. Mówił, że jest przekonany, iż następne jubileusze również będą organizowane w Pleszewie, bo ,,UAM to nie jest uniwersytet poznański, ale nasz wspólny, wielkopolski”. Podkreślał przy tym wkład pleszewian w powstanie, działalność naukową i przyszłość tej uczelni, wyliczając szereg znanych naukowców UAM, którzy wywodzą się z Pleszewa.
Prorektor Pilarczyk zgodził się z burmistrzem, że UAM to uczelnia wielkopolska a nie tylko poznańska, na co wskazują postaci pięciu założycieli UAM, którzy nie byli poznaniakami a Wielkopolaninami. Podkreślał z satysfakcją, że podczas tegorocznego jubileuszu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przepraszał za to, że senat tego najstarszego uniwersytetu Polski sprzeciwiał się 400 lat temu powstaniu uniwersytetu w Poznaniu.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!