Urzędnicy BIEG-u są już po lekturze projektu koncepcyjnego stadionu, który konsorcjum RKW oddało - zgodnie z terminem - 30 kwietnia. - Może nie wiemy jeszcze, ile śrubek będzie potrzebnych przy budowie stadionu, na ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Urzędnicy BIEG-u są już po lekturze projektu koncepcyjnego stadionu, który konsorcjum RKW oddało - zgodnie z terminem - 30 kwietnia.


- Może nie wiemy jeszcze, ile śrubek będzie potrzebnych przy budowie stadionu, na pewno jednak znamy już potrzebny gatunek stali i betonu, siłę nacisku na grunt, energię, z jaką wiatr będzie napierał na konstrukcję - mówi Michał Kruszyński, rzecznik spółki Biuro Inwestycji Euro w Gdańsku, odpowiedzialnej za budowę Baltic Areny.


- Potrzebujemy tygodnia, może trochę więcej, na przekopanie się przez 50 kilogramów papierów - mówili ludzie z BIEG-u. Minęły prawie dwa tygodnie i dziś możemy już przedstawić najciekawsze, naszym zdaniem, dane dotyczące Baltic Areny.

- Nie ma zaskoczenia, jeśli chodzi o kształt stadionu. Zgodnie z oczekiwaniami, inspiracją dla formy i kolorystyki stała się bryła bursztynu, konstrukcja dachu zawiera natomiast wiele rozwiązań nawiązujących formą do elementów stosowanych przy budowie okrętów. Poszycie o różnym odcieniu zapewnia niezwykłe wrażenia optyczne: ku górze moduły stają się coraz bardziej przezroczyste, a więc poszycie jakby zanika, przechodzi w niebo - tak, na granicy metafizyki, przyszły stadion opisuje Kruszyński.

Teren całego kompleksu, czyli boiska, trybun, otaczającej jej platformy oraz budynku, zajmie 33,90 ha i pomieści 40 tys. kibiców. Na płytę boiska można się będzie dostać czterema tunelami o wymiarach 7,20 na 4,50 m.

- Tunele pełnić będą funkcję dróg ewakuacyjnych z płyty boiska podczas koncertów, jak również umożliwią wjazd na nią autobusom, ciężarówkom czy wozom strażackim. Podczas koncertów murawa będzie przykrywana warstwą zabezpieczającą - tłumaczy Kruszyński. Optymistyczne prognozy mówią o konieczności wymieniania murawy raz, a pesymistyczne - trzy razy w roku.

Wliczając piwnice i płytę boiska, stadion będzie liczył aż osiem poziomów (boisko to poziom "0"). I tak na przykład, część poziomów 2 i 3 zajmą balkony dla VIP-ów, a na poziomie 1 zlokalizowany będzie business club z przeszkloną panoramiczną szybą oraz pub dla "zwykłych" fanów. W klubie mecz będzie mogło oglądać 1712 osób. - W przypadku wykorzystywania powierzchni stadionu np. na konferencje istnieje możliwość podzielenia klubu na mniejsze sale. Pojemność trybun na tym poziomie została zredukowana, aby zapewnić dużą możliwość aranżacji pomieszczeń biznesowych - mówi Kruszyński.

Część poziomu 4 zajmie trybuna dla mediów, z której dziennikarze będą mogli udać się bezpośrednią windą na poziom 0 do tzw. mixed zone, czyli strefy wywiadów. W sumie na stadionie będą 22 klatki schodowe i siedem wind.

Dwa najwyższe poziomy będą niedostępne dla obserwatorów. Na poziomie 6 (32,42 m ponad poziomem boiska) zlokalizowane będą pomieszczenia dla spikera oraz m.in. osób obsługujących monitoring.

Wszystkie poziomy będą dostępne dla osób na wózkach.

Na dachu przykrywającym trybuny - przypomnijmy, iż ostatecznie zdecydowano, że samo boisko nie będzie zadaszone - mają zostać zamontowane specjalne urządzenia zbierające deszczówkę. Spływać będzie ona do centralnego zbiornika o pojemności 2,5 tys. m sześciennych i zostanie wykorzystana do spłukiwania toalet oraz nawadniania murawy.

Konstrukcję stadionu będą podtrzymywać 82 słupy, każdy po ok. 38 m, wraz ze wspornikami (45 m).

Wciąż nie wiadomo, czy w części handlowo-usługowo-rozrywkowej znajdzie się kaplica. Przeciwko niej, w ankiecie na http://www.gdansk.pl/, opowiedzieli się internauci. Prezydent Paweł Adamowicz nie wyklucza jednak, że "będzie namawiać gdańskie społeczeństwo do zmiany decyzji".

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!