Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulicy II Armii Wojska Polskiego

Jakub Przybysz
Mieszkańcy otrzymali pismo z informacją, że ich ulica podlega tak zwanej „dekomunizacji”
Mieszkańcy otrzymali pismo z informacją, że ich ulica podlega tak zwanej „dekomunizacji” Archiwum
Jedna z największych rogozińskich ulic prawdopodobnie wkrótce zmieni nazwę

Tak zwana „dekomunizacja” rogozińskich nazw ulic nastąpiła już w czasach burmistrza Bogdana Jerana, czyli w I kadencji odrodzonego samorządu (1990-94), kiedy to rada miejska zmieniła nazwy ulic kojarzących się z poprzednim ustrojem (na przykład nazwę ul. Armii Czerwonej zmieniono na ul. Wyszyńskiego). W odczuciu mieszkańców i samorządowców sprawę załatwiono wówczas raz na zawsze.

Jednak za sprawą nowych przepisów, okazuje się, że nie do końca. Na początku sierpnia mieszkańcy ul. II Armii Wojska Polskiego otrzymali od burmistrza Romana Szuberskiego pismo z informacją, że nazwa ich ulicy, według oceny Instytutu Pamięci Narodowej, musi zostać do końca sierpnia zmieniona, gdyż podlega tzw. ustawie dekomunizacyjnej przyjętej przez zdominowany przez PiS parlament w kwietniu ubiegłego roku. Burmistrz poinformował, że jeżeli rada miejska nie zmieni nazwy do końca sierpnia, to zarządzeniem zastępczym zrobi to wojewoda, a ponadto, że zaproponuje radnym zmianę nazwy ulicy na „Wojska Polskiego”.

Mieszkańcy, którzy poinformowali nas o sprawie nie kryją zaskoczenia. Nigdy nie myśleli o nazwie ulicy w kategoriach propagowania jakiegokolwiek ustroju. - Nazwa upamiętnia żołnierzy, młodych ludzi, którzy chcąc nie chcąc znaleźli się na wschodzie. Wyzwalali nas od hitleryzmu, a wiele tysięcy zginęło. Zmiana to jakieś szaleństwo - mówi jeden z nich.

Mieszkańcy żalą się też, że nikt nie zapytał ich o zdanie, a śladu konsultacji próżno szukać na stronie gminy, czy w BIP. Jednak prawo nie wymaga ich przeprowadzenia.

Ulica II Armii Wojska Polskiego, stanowiąca część drogi wojewódzkiej nr 241, jest jedną z najważniejszych ulic w Rogoźnie. Znajdują się przy niej instytucje gminne (RCK) oraz powiatowe (ZS Cegielskiego i poradnia), ośrodek zdrowia, a także liczne firmy, dla których adres, figurujący chociażby w materiałach reklamowych, jest rzeczą kluczową.

IPN kategorycznie stwierdza, że nazwa powinna zostać zmieniona. - II Armia Wojska Polskiego była związkiem operacyjnym zorganizowanym przez władze Związku Sowieckiego wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu i sierpniu 1944 roku - czytamy w przygotowanym uzasadnieniu, w którym znajduje się również informacja, że jeżeli samorządowi zależy na upamiętnieniu żołnierzy, to dopuszczalnym wariantem jest „ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego”.

Mieszkańcy obawiają się związanych ze zmianą kosztów i komplikacji. Według zapewnień burmistrza, nie będzie ona miała wpływu na ważność dotychczasowych dokumentów, a postępowania sądowe i administracyjne dotyczące zmiany mają być wolne od opłat. Sprawa ma być przedmiotem sierpniowej sesji rady gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto