Wielka bryła bursztynu, którą ma przypominać Baltic Arena, jest najpiękniejszym projektem polskiego stadionu, na którym będą rozgrywane mecze Euro 2012.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wielka bryła bursztynu, którą ma przypominać Baltic Arena, jest najpiękniejszym projektem polskiego stadionu, na którym będą rozgrywane mecze Euro 2012. Tak twierdzą internauci, biorący udział w sondzie na portalu spółki PL 2012 (www.2012.org.pl), zajmującej się koordynacją przygotowań do mistrzostw w całym kraju.PL 2012 podała wyniki za rok 2008 (głosować można nadal, za 12 miesięcy opublikowane zostaną nowe wyniki). Oddano w sumie 163 185 głosów. Na gdański stadion wskazano 68 759 razy - Baltic Arena tylko o włos wyprzedziła stołeczny Stadion Narodowy, który zdobył 68 573 głosy. Inne miasta były daleko w tyle. Wrocław zdobył 11 361, a Poznań 6683 głosy. Najmniejszym uznaniem internautów cieszą się stadiony w miastach rezerwowych, Chorzowie (5126) i Krakowie (2695).


- Nigdy nie wątpiłem, że stadion będzie piękny. Pomysł z bursztynem to strzał w dziesiątkę - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Gdański stadion ma kolorem i kształtem przypominać gigantyczną bryłę bursztynu. Fasada będzie pokryta płytkami z poliwęglanu w sześciu odcieniach bursztynu.

Renata Wiśniowska, dyrektor projektu Arena Bałtycka, przypomina, że koncepcja "bursztynowego stadionu" zrodziła się przed trzema laty w głowie prof. Wojciecha Grabianowskiego. To Polak od blisko 40 lat mieszkający w Duesseldorfie, jeden z szefów firmy architektonicznej RKW, która zaprojektowała gdański stadion.


- Z tego, co wiem, prof. Grabianowski kupował dla żony bursztynowe pamiątki i wówczas wpadł na pomysł, by gdański stadion przypominał bursztyn. Ale poza tym bursztyn wpisuje się w stylistykę nadmorskiego miasta, jakim jest Gdańsk, a RKW zawsze stara się projektować obiekty tak, by wpisywały się w klimat regionu - mówi Wiśniowska.


- Przy takich głosowaniach zawsze dużą rolę odgrywa patriotyzm lokalny. Ale tu widać, że gdański stadion podoba się nie tylko mieszkańcom Pomorza - mówi Ryszard Trykosko, prezes BIEG.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!