Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy wybierać radnych w wyborach samorządowych?

Jakub Przybysz
Zgodnie z nowym prawem wyborczym, rada miejska w Obornikach ustaliła podczas ostatnich obrad podział okręgów wyborczych oraz liczbę radnych, którzy będą z nich wybierani podczas nadchodzących wyborów samorządowych.

W dużych gminach, takich jak Oborniki, nowe przepisy wprowadzają spore zmiany. Najważniejszą jest zniesienie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

- Dla wyboru rady w gminie liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców, tworzy się okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych - wyjaśnia Krzysztof Nowacki, sekretarz gminy.

Kolejna zmiana to podział mandatów. Radni zdecydowali się przydzielić ich więcej terenom wiejskim - wcześniej 8, teraz 10. Wpływ na to ma stale rosnąca liczba mieszkańców w części sołectw, np. w Bogdanowie, a także brak możliwości przyłączenia wsi do miasta, tak jak to miało miejsce choćby w przypadku Kowanówka w roku 2010.

Okręgi wyborcze powinny być uwarunkowane geograficznie. W gminie Oborniki naturalnymi granicami okręgów są rzeki. Teren miasta na część wschodnią i zachodnią dzieli rzeka Wełna (okręgi nr 1 i 2), z kolei teren gminy na część północną i południową dzieli rzeka Warta (okręgi 3 i 4).

- Wyjątkiem od reguły jest sołectwo Gołaszyn, które ujęte jest w granice okręgu nr 3 z uwagi na konieczność zachowania normy przedstawicielstwa i wyodrębnienia na terenie wiejskim dwóch okręgów pięciomandatowych - dodaje Nowacki.

Stare Miasto wraz z częścią znajdującą się po południowej stronie Warty będzie tworzyć pierwszy okręg. W tej części do zdobycia jest sześć mandatów. Drugim okręgiem będą Bielawy i Osiedle Leśne. Tu do zdobycia ma być pięć mandatów.

Wsie zostaną podzielone na dwa równe okręgi po pięć mandatów. Ten z numerem 3 stworzą miejscowości położone po północnej stronie Warty, czyli: Bąblin, Bąblinek, Bąbliniec, Dąbrówka Leśna, Kiszewko, Kiszewo, Kowanowo, Kowanówko, Łukowo, Marszewiec, Nowołoskoniec, Pacholewo, Podlesie,Rożnowo, Słonawy, Stobnica, Wypalanki, Żerniki. Uzupełnieniem tego okręgu będzie Gołaszyn.

Ostatni, czwarty okręg, będą tworzyć miejscowości po południowej stronie Warty bez wspomnianego Gołaszyna, czyli Bogdanowo, Chrustowo, Gołębowo, Górka, Kowalewko, Lulin, Maniewo, Nieczajna, Niemieczkowo, Objezierze, Ocieszyn, Osowo, Popowo, Popówko, Przeciwnica, Sławienko, Sycyn, Ślepuchowo, Świerkówki, Urbanie, Uścikowo, Uścikówiec, Wargowo, Wychowaniec, Wymysłowo, Żukowo.

ZOBACZ TEŻ:
Szef PKW: Powstała armia urzędników. Wybory samorządowe będą kosztowały 800 mln zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto