Malta - Ponad 900 osób w Biegu Sylwestrowym. Film

Hubert Maćkowiak
S. Seidler
W niedzielę już po raz 27. odbył się Bieg Sylwestrowy im. Ryszarda Burgiela, wieloletniego prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Chętnych do rywalizacji wokół jeziora Malta w mroźne południe nie brakowało, bo we wszystkich kategoriach wystartowało ponad 900 osób.

W biegu głównym, na dystansie 10,8 km, w czasie 35 minut i jednej sekundy zwyciężył pochodzący z Nowomoskowska Ukrainiec Aleksander Barbaryka. Drugie miejsce zajął poznaniak, Filip Przymusiński, reprezentujący AZS UAM Poznań, osiągając czas 38.26. Najlepszy Polak spośród rywalizujących biegaczy nie krył radości z bardzo dobrego, drugiego miejsca.

BIEG SYLWESTROWY. ZOBACZ FILM

- Cieszę się z mojej lokaty, ale zwycięstwo mojego rywala nie podlegało żadnej dyskusji. Biorąc pod uwagę, że uprawiam triathlon, czyli także pływam i jeżdżę na rowerze, to osiągnąłem satysfakcjonujący wynik. W triathlonie na pewno bym wygrał - mówił z uśmiechem Filip Przymusiński, który wyprzedził trzeciego Sławomira Naskręta z Grzebieniska.

W biegu popularnym, na dystansie 5,4 km, najlepszy okazał się Rafał Rajczak z Koziegłów (17.07), reprezentujący barwy AZS UAM Poznań. Wszyscy mogą być pewni, że nagroda dla tego biegacza nie jest dziełem przypadku. Sam zwycięzca nawet stwierdził nieskromnie, że triumf nie był dla niego żadną niespodzianką.

- Wiedziałem, jaka jest stawka zawodników, więc byłem świadomy tego, że stać mnie na najlepszy wynik. Trenuję już od dziesięciu lat i teraz powoli będę wchodził do kategorii seniorskiej. Tym bardziej ten sukces cieszy - stwierdził po dekoracji zwycięzca biegu popularnego.

Drugie miejsce przypadło jego klubowemu koledze, Szymonowi Sznurze (17.39). Na najniższym stopniu podium stanął Jacek Książkiewicz, który był gorszy o dwie minuty.

Wśród kobiet bezkonkurencyjne w świąteczne południe były siostry Lipieckie. Pierwsze miejsce w biegu na dystansie 5,4 kilometra zajęła Agnieszka, a tuż za nią uplasowała się Angelika. Do sióstr dołączyła Angelika Stefańska i tym samym całe podium zostało zajęte przez biegaczki ze Swarzędza. Z kolei w biegu głównym nie do pokonania była Dorota Przybysz z Grodziska Wielkopolskiego. Dorota Stanny z Poznania zajęła miejsce drugie. Na podium wskoczyła jeszcze Aleksandra Dzierzkowska (Koziegłowy). Rywalizowali także niepełnosprawni. Na dystansie jednego okrążenia wokół Malty wygrał Patryk Łukaszewski (Gniezno) przed Czesławem Wernerem (Celestyny) i Andrzejem Ludzkowskim (Murowana Goślina).

Głównym celem imprezy było oczywiście przekonanie jak największej liczby osób do biegania, co znów udało się organizatorom z TKKF. - Bieganie nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Wystarczą tylko dobre buty i dres - powiedział już po zawodach Rafał Rajczak, jeden ze zwycięzców.

Jego opinia była potwierdzeniem tego, co można było w niedzielne południe zobaczyć nad Maltą. Biegali zarówno młodzi, jak i ci starsi, ale wszystkim sprawiało to ogromną przyjemność. Nie przeszkodził nawet kilkustopniowy mróz.