Gdy większość polskich miast dopiero rozpoczyna budowę stadionów na Euro 2012, Poznań osiągnął już półmetek i dużymi krokami zbliża się do końca inwestycji. Odbiór zaplanowano na czerwiec 2010.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Gdy większość polskich miast dopiero rozpoczyna budowę stadionów na Euro 2012, Poznań osiągnął już półmetek i dużymi krokami zbliża się do końca inwestycji. Odbiór zaplanowano na czerwiec 2010. Dwa miesiące później na trybunach zasiądą kibice.

Jak zapewniają przedstawiciele spółki Euro Poznań 2012, która odpowiada za budowę stadionu, prace przebiegają nawet szybciej niż przewiduje oficjalny harmonogram.

Stadion przy ulicy Bułgarskiej w przyszłym roku odchodzić będzie 30-lecie istnienia. Z łezką w oku starsi kibice wspominają rok 1980, w którym po 12 latach budowy, oddano obiekt, którego trzy trybuny umieszczono na ziemnych wałach. Od czwartej strony powstać miały sale gimnastyczne i kryty basen, ale ostatecznie pomysł zarzucono. Przez lata poznański stadion miał kształt podkowy.

W czerwcu po starym stadionie pozostaną jedynie wspomnienia. Kibice Kolejorza zasiądą na całkowicie nowym obiekcie. Pomieści on 45 830 widzów. W czasie Euro 2012 liczba ta jednak zmniejszy się do 41018, ponieważ część widowni zostanie wykorzystana na zainstalowanie infrastruktury medialnej.
Z przebiegu prac zadowolony jest Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania, który koordynuje przygotowania miasta do Euro 2012.

– Bezsprzecznie będziemy pierwszym miastem, które będzie miało gotowy cały stadion na mistrzostwa – mówi Frankiewicz. – W czerwcu zostanie on oficjalnie odebrany. Kolejny miesiąc lub dwa trwać będą prace przygotowawcze. Jesienią 2010 roku kibice zasiądą już na wszystkich trybunach.

Kibic wybierający się na stadion, będzie mógł się poczuć jak na najnowocześniejszych, europejskich obiektach. Najbardziej zauważalną różnicą będzie fakt, że płytę boiska okalać będą cztery żelbetonowe zadaszone trybuny.

Poza dachem komfort oglądania meczów podniesie zapewne zainstalowanie na przeciwległych ścianach stadionu dwóch telebimów o wymiarach 14,5 na 8 metrów każdy. Bez problemu odnajdziemy również nasze miejsce, gdyż wszystkie krzesełka będą ponumerowane. Montowane będą tak, aby uzyskać prawidłową widoczność i zachować przewyższenie minimum 12 cm.

Skończą się także upokarzające kolejki do toi toi, które w przerwach spotkań były oblegane. W każdej trybunie mają być nowoczesne toalety, których liczba będzie dostosowana do liczby kibiców.
W każdej z trybun znajdować się będzie kilka punktów gastronomicznych, a na niektórych poziomach także restauracje.

Projektanci pomyśleli także o niepełnosprawnych. Obiekt spełnia wymogi dostępności dla osób poruszających się na wózkach. Zapewnione będą specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych wzrokowo i słuchowo. Dla widzów na wózkach i ich opiekunów przewidziano 184 stanowiska w pierwszym rzędzie na trybunach nr I i III. Na potrzeby Euro 2012 dodatkowych 50 miejsc dla osób niepełnosprawnych zaadaptowanych zostanie także na trybunie nr IV. Dostęp na wyższe kondygnacje zapewniony będzie windami. Udogodnienia dla niepełnosprawnych będą też w toaletach oraz punktach cateringowych.
Od jesieni 2010 roku oglądanie meczów ma być nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Gwarantować to mają m.in. systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także dźwiękowy system ostrzegania. Trybuny będą wyposażone w wentylatory, klimatyzację, agregaty wody lodowej, czujniki dymu.
Wiadomo już, że bezpośrednie sąsiedztwo stadionu przed mistrzostwami Europy nie zmieni się znacząco. Wprawdzie pojawiały się plany, aby w tym miejscu postawić centrum handlowe lub piętrowy parking, ale władze miasta zdecydowały, że tego typu inwestycje zostaną przeprowadzone po Euro 2012.
– UEFA wymaga od nas zapewnienia bezpieczeństwa kibicom. Chodzi o drogę ewakuacji i zapewnienie odpowiedniej przepustowości. Dlatego nie chcemy tego terenu zagospodarowywać na szybko – mówi Maciej Frankiewicz. – Oczywiście zamierzamy w tym czasie przygotować plan zagospodarowania tego terenu i załatwienie formalności, by po Euro 2012 ten grunt wykorzystać.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!