Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NOWY ROK - Bezpieczny sylwester dla ludzi i... czworonogów

Andrzej Janas, Elżbieta Podolska, Agnieszka Smogulecka
Fajerwerki są nieodłącznym atrybutem sylwestra. Trzeba się jednak z nimi obchodzić z rozwagą
Fajerwerki są nieodłącznym atrybutem sylwestra. Trzeba się jednak z nimi obchodzić z rozwagą Waldemar Wylegalski
Sylwester i Nowy Rok to czas, kiedy słychać wystrzały petard, zwierzęta uciekają, a my mamy kłopoty z powrotem z zabawy do domu, bo taksówek jak na lekarstwo.

– W sylwestra zawsze składamy sobie życzenia noworoczne około godziny 22. Później, do około godziny 3 mamy tyle pracy, że nie dalibyśmy rady – mówi Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Jak twierdzi, podczas zabawy nie wszyscy zwracają uwagę, by świece ustawić z dala od choinek czy innych łatwopalnych rzeczy. Zdarza się, że idąc spać po zabawie zapominają o wyłączeniu z kontaktu lampek choinkowych. Najwięcej jednak kłopotów w noc sylwestrową sprawiają – zdaniem strażaków – osoby, które nierozważnie obchodzą się z fajerwerkami.

Należy pamiętać, że sprzedaż fajerwerków nieletnim jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat więzienia Natomiast za zakłócanie ciszy i spokoju innych mieszkańców przez odpalanie petard można zapłacić mandat. Jeśli hałas roznosi się w nocy wynosi on 200 złotych, jeśli za dnia – od 20 do 500 złotych. Sprawa może trafić do sądu grodzkiego – wówczas osoba zakłócająca spokój może zostać ukarana grzywną do 5 tysięcy zł.

Trzeba także pilnować zwierzęta domowe, szczególnie te, które przeraża hałas. W porozumieniu z weterynarzem można im podać środki uspokajające, nie należy ich wyprowadzać na spacer w nocy, kiedy rozpoczyna się kanonada. Najlepiej, żeby w domu był właściciel, który potrafi uspokoić zestresowanego psa i kota.
Poznańscy taksówkarze mają nadzieję, że w sylwestrowy wieczór nadrobią nieco „chudy” mijający rok. Jak twierdzą szefowie korporacji pracować w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia będzie około 80 procent taksówkarzy.

– Tak zwane zlecenia terminowe przyjmujemy już od 15 grudnia – mówi Wiesław Gawryszak, prezes korporacji RMI. – Są to zarówno kursy na zabawę, jak i powrotne. Osobiście polecam zamawianie za pomocą SMS-ów. W sylwestrowy wieczór na pewno będzie nieco kłopotu z dodzwonieniem się na naszą centralę. Jeśli wyśle się e-SMS z adresem i nazwiskiem to jest gwarancja, że komputer to zarejestruje i nasz taksówkarz pojedzie pod wskazany adres.
Zlecenia terminowe polecają także szefowie innych korporacji taksówkowych, najlepiej jednak sprawdzić możliwość skorzystania z tej formy zlecania jeszcze przed sylwestrem.

Trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa

Specjaliści przypominają:

- przed sylwestrem należy zabrać z balkonów wszystkie rzeczy, które mogą się zapalić, gdy spadnie na nie petarda,
- fajerwerki należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach, z rozstawionego stolika czy z samochodu,
- podczas kupowania petard należy zwrócić uwagę, czy produkt posiada instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania oraz informację o dopuszczeniu do obrotu na terenie Polski (musi znajdować się na towarze, albo być z nim trwale połączona),
- nie należy używać petard przeterminowanych, wycofanych z obiegu, zawilgoconych,
- nie należy używać petard, gdy wcześniej piło się alkohol,
- dorośli muszą pilnować, by dzieci nie odpalały petard samodzielnie. Trzeba im wytłumaczyć, że materiały pirotechniczne, oprócz radości i wrażeń, niosą ryzyko wypadku, jeśli nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa,
- korzystając z fajerwerków należy pamiętać o ostrożności i postępować tak, jak wskazuje instrukcja obsługi. Zawsze petardy trzeba trzymać z dala od twarzy, zwłaszcza oczu,
- fajerwerków nie należy odpalać z ręki, w domu, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą,
- trzeba wybrać miejsce z równą nawierzchnią (beton, asfalt), by petardy nie przewróciły się,
- nie wolno rzucać petard w kierunku innych osób – żart może być przyczyną poważnego poparzenia,
- nie wolno też odpalać fajerwerków w kierunku budynków i samochodów, bo mogą spowodować pożar,
- jeśli petarda nie odpaliła, nie należy przy niej majstrować.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto