Nigdy wcześniej w Chodzieży nie było jednocześnie trzech biskupów. Przyjechali w poniedziałek, 4 maja, i ogłosili, że kościół pw. św. Floriana będzie kolegiatą.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Nigdy wcześniej w Chodzieży nie było jednocześnie trzech biskupów. Przyjechali w poniedziałek, 4 maja, i ogłosili, że kościół pw. św. Floriana będzie kolegiatą.
– Msza miała znaczenie historyczne zarówno dla parafii, jak i dla całego miasta – mówi prboszcz ks. Ireneusz Szypura Koncelebransami nabożeństwa byli wszyscy członkowie episkopatu gnieźnieńskiego – metropolita archidiecezji gnieźnieńskiej arcybiskup Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś oraz bo Wojciech Polak – a także miejscowi proboszczowie i pracujący w tutejszych parafiach wikariusze.
Obecność wysokich dostojników kościelnych oraz kilkudziesięciu strażaków modlących się do swojego patrona, nadała mszy szczególnie uroczysty charakter.
Powodem wizyty biskupów nie był jednak jedynie udział w imieninach parafii. Pod koniec mszy zgromadzonych czekała niespodzianka. Metropolita gnieźnieński odczytał dekret, w którym ustanawia kościół pw św Floriana w Chodzieży kolegiatą i eryguje przy nim kapitułę kolegiacką. Jest to kolegium kanoników, a kościół w którym się zbierają jest wyróżniony co do ważności spośród świątyń diecezji. Kolegiat nie jest zresztą zbyt wiele, w całej archidiecezji gnieźnieńskiej było ich dotąd zaledwie trzy – dwie w Gnieźnie i jedna w Kruszwicy. Kościół w Chodzieży jest czwartą.
Dlaczego akurat Chodzież? Abp Muszyński uzasadnił swój wybór trzema czynnikami. Po pierwsze kościół św Floriana przed wiekami był już kolegiatą, a kapituła przy nim została powołana w roku 1634. Do Chodzieży przekonał metropolitę również fakt, iż jeden z proboszczów fary chodzieskiej – ks. Ksawery Rydzyński – był następnie biskupem gnieźnieńskim. Najważniejszy jednak zdaniem abp Henryka Muszyńskiego jest żywy kult św Floriana w starej parafii, zwieńczony sprowadzeniem do Chodzieży ostatniej relikwii starożytnego męczennika.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!