- Mam bardzo obolałe stawy. Lekarz zalecił mi leczenie zimnem, czyli tzw. krioterapię. Co ojciec Jan sądzi o tej metodzie? Reumatyczny ból i sztywność jednego lub więcej stawów spowodowane są stanami zapalnymi, ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Mam bardzo obolałe stawy. Lekarz zalecił mi leczenie zimnem, czyli tzw. krioterapię. Co ojciec Jan sądzi o tej metodzie?

Reumatyczny ból i sztywność jednego lub więcej stawów spowodowane są stanami zapalnymi, których istnieje ponad sto rodzajów. Do zapalenia dochodzi wtedy, gdy maziówka stawowa wyschła i nie chroni chrząstki wyścielającej stawy. Chrząstka ściera się i niszczy szybciej, aniżeli organizm może ją zregenerować. Schorzenie to powodują najczęściej naturalne procesy niszczenia związane z wiekiem, ale też urazy czy nadmierne obciążenia stawów podczas wykonywanej pracy, czy w trakcie wyczynów sportowych. Zapaleniom stawów sprzyja nadmierna tusza, istnieją też predyspozycje dziedziczne.

Pyta pani o moje zdanie na temat kuracji zimnem. Otóż, jestem przeciwnikiem krioterapii. Zamrażanie, czyli miejscowe działanie przeziębieniowe, owszem, zlikwiduje czasowo ból, ale zarazem zamknie możliwość regeneracji stawu. Zalecałbym natomiast na bolące kolana pobierać przez dłuższy czas duże dawki glukosaminy oraz leki na stawy przepisane przez lekarza. Jest ich wiele, mogą być podawane doustnie lub wstrzykiwane wprost do stawów. Przy nieodwracalnie zniszczonych stawach stosuje się leczenie chirurgiczne, podczas którego wstawia się protezę z metalu lub plastiku.

Inne metody, uzupełniające leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, to delikatne rozcieranie chorego miejsca rozgrzewającymi maściami, ćwiczenia w wodzie, bicze wodne, delikatne ćwiczenia fizyczne wzmacniające siłę mięśni i zwiększające ruchomość stawów. Zestaw takich ćwiczeń powinien opracować rehabilitant-fizykoterapeuta. Ważne jest dbanie o regularny wypoczynek i kontrolowanie masy ciała. Do leczenia należy też włączyć zioła przeciwzapalne, oczyszczające krew i moczopędne.

W diecie przeciwreumatycznej należy zadbać o dostarczenie organizmowi szczególnie dużej dawki witamin i mikroelementów. Trzeba codziennie uwzględnić w wyżywieniu surówki z selera, z dodatkiem pietruszki, pieczarek, kalafiora - zawsze z pieprzem i w miarę możliwości z miodem. Zupy gotujemy na skórach wieprzowych, które wydzielają wysoko wartościową galaretkę regenerującą chrząstki i maziówkę. Często jadamy kaszę jaglaną w krupniku. Do spożywanego pieczywa dobrze jest dodać pół łyżeczki mielonej czarnuszki. W jadłospisie należy radykalnie zmniejszyć takie produkty jak mięso, jaja, ryby oraz całkowicie wykluczyć słodycze, kawę, alkohol, tytoń.

Podaję przepis na tak zwany chleb reumatyków: gotowane w łupinach ziemniaki utrzeć i zmieszać z mąką pszenno-razową i otrębami pszennymi, nadając mu konsystencję taką jak na kluski czy kopytka. Dodać trochę tartej, surowej marchwi. Powstałe ciasto rozwałkować i wycinać cienkie, okrągłe krążki. Piec na patelni z minimalną ilością tłuszczu.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!