Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szachy - Zbąszyń szachową potęgą

Roman Rzepa
Bez wątpienia rok 2010 zapisze się złotym zgłoskami w 34-letniej historii Międzyszkolnego Klubu Sportowego Wicher Zbąszyń, dzięki osiągnięciom jakie uzyskali młodzi szachiści.

Największym sukcesem było wywalczenie czterech medali w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Szkół (złoto Moniki Lauby, srebrne krążki Edyty Skrzypczak, Gabrysi Rożek i Bartka Gajewskiego). Z czternastu wychowanków kwalifikujących się do Półfinałów Mistrzostw Polski, aż pięciu wywalczyło awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski. Już w marcu w Mistrzostwach Polski Juniorów w kat. do lat 10 w Mielnie k./Koszalina zagrają Bartek Bocian i Gabrysia Rożek.

W Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych (do lat 16 i 18) w Murzasichle k.Zakopanego wystartują Martyna Pietrzak i Kasia Chłopek. Na przełomie kwietnia/maja w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Suwałkach wystąpi Edyta Skrzypczak. W Finałach Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych zagrała trójka zbąszynian, najlepszy wynik uzyskała Martyna Pietrzak, która została sklasyfikowana na piątym miejscu wśród roczników 1993. Szachiści z MKS Wicher Zbąszyń w roku 2010 zdobyli łącznie kilkadziesiąt medali na imprezach rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej oraz wiele punktowanych miejsc do klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego SZS i PZSzach. Drużyna SP Zbaszyń wywalczyła pierwsze miejsce, w końcowej klasyfikacji indywidualnej Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Wieloletnia praca szkoleniowa przekłada się również, na wyniki uzyskiwane przez wychowanków Wichra w dalszych etapach edukacyjnych. Drużyny z SP, Gimnazjum i ZS1 Zbąszyń wywalczyły medale w finale wojewódzkim i wszystkie trzy awansowały do Finałów Mistrzostw Polski Szkół. W tym klubie nie zauważalna jest zmiana pokoleniowa. Wielu zawodników w ostatnim okresie utraciło, z racji wieku, status juniora ale systematyczna praca szkoleniowa sprawiła, że w ich miejsce pojawiło się nowe zdolne pokolenie młodziutkich szachistów. Szczególnie z rocznika 2001 (Rożek Gabrysia, Lauba Olga, Waszkowiak Kinga, Opic Julia, Włodarek Mikołaj, Bartek Bocian i inni). Trzeba dodać, że "deptają im po piętach" jeszcze młodsi koledzy z roczników 2002 i 2003. Tutaj wyróżnić trzeba Filipa Bimkiewicz, Kubę Gassema, Jakuba Urbańskiego, Olę Kubiak i Julkę Filipowicz.

- Już dawno nie mieliśmy tak zdolnej grupy wychowanków - mówi trener Robert Goździewicz - Nasza sekcja może również pochwalić się sukcesami na niwie organizacyjnej. W mijającym roku zorganizowaliśmy kilkanaście imprez szachowych rangi międzywojewódzkiej, wojewódzkiej i powiatowej. Do największych tegorocznych przedsięwzięć należy zaliczyć organizację Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Szkół Podstawowych, w których uczestniczyło około 250 szachistów z całej Wielkopolski. Sporym wyzwaniem było też zorganizowanie Otwartych Mistrzostw Województwa Lubuskiego Juniorów. W Mistrzostwach udział wzięło około 100 uczestników z województwa lubuskiego, wielkopolskiego. Lubuski Związek Szachowy docenił wzorową organizację zawodów i zlecił nam organizację kolejnych mistrzostw w 2011 roku. W 2010 zorganizowaliśmy również Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów Strefy Zachodniej. Startowało wówczas około 160 zawodników ze Strefy Zachodniej Wielkopolski, w tym z Leszna, Kościana, Rawicza, Śmigla, Wolsztyna, Bucza, Włoszakowic i Miejskiej Górki. Niezmiennie od wielu lat organizujemy indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto