Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szrama: we współpracy gminy i powiatu mamy złoty wiek

daria
Błażej Cisowski
Jednym z istotnych punktów powakacyjnej sesji rady powiatu była współpraca pomiędzy jednostkami samorządu, czyli ocena relacji powiatu i tworzących go gmin.

Jako pierwszy głos zabrał Tomasz Szrama, burmistrz Obornik. - Po siedmiu latach kadencji zarówno mojej, jak i starosty Adama Olejnika, śmiało mogę stwierdzić, że jest to złoty wiek współpracy pomiędzy gminą i powiatem. Zresztą gmina Oborniki odwdzięczyła się w tym roku panu staroście Olejnikowi, honorując go właśnie w podziękowaniu za tą współpracę tytułem zasłużonego dla Ziemi Obornickiej - mówił włodarz największej z powiatowych gmin.

Szrama podkreślił realizowane wspólnie z powiatem inwestycje, a także zabiegi starosty o realizację różnego typu zadań na terenie gminy, o które trzeba walczyć wspólnie w strukturach wojewódzkich i państwowych. - Jeżeli władze w Poznaniu, agencyjne, WZDW, czy GDDKiA, widzą, że starostwo i gmina wyrażają zdanie wspólnym frontem, to patrzą na dany problem w inny sposób. Widzą, że muszą ustąpić i nasze warunki przyjąć. To bardzo ważne i za to dziękuję - mówił Szrama, stwierdzając, że dzięki tej współpracy gmina Oborniki się rozwija.

Jako drugi głos zabrał Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna, który ocenił współpracę z powiatem w roku 2016 jedynie jako właściwą, a sformułowania „dobra” użył tylko w kontekście współdziałania z powiatowymi wydziałami, jednostkami, inspekcjami i strażami. Ocena taka wynikać może z gminno-powiatowych rozbieżności w interpretacji przepisów o ochronie środowiska, które burmistrz zasygnalizował na zakończenie. Te wystąpiły chociażby przy sprawach chlewni w Budziszewku i żwirowni w Rożnowi-cach. Interpretacja powiatu była wówczas bliższa stanowisku protestujących mieszkańców.

Z kolei wójt Ryczywołu stwierdziła, że współpraca z powiatem przynosi wymierne korzyści. Renata Gembiak-Binkiewicz skupiła się na przebudowie drogi Ludomy-Gorzewo, przypominając, że środki zewnętrzne na zadanie udało się pozyskać dzięki współdziałaniu gminy i powiatu. - Mam nadzieję, że tego, że nasi radni i mieszkańcy stanęli w obronie idei realizowania dobrych inwestycji na terenie gminy, nie weźmiecie nam państwo za złe. Zgłaszaliśmy zastrzeżenia mieszkańców. Dzięki temu więcej będzie nadzoru nad wykonawcą tej drogi - mówiła, dziękując za dotychczasową współpracę i życząc jak najlepszej na dalszy okres.

Starosta Adam Olejnik zaznaczył, że współpraca z gminami odbywa się na wielu płaszczyznach. Jako jedną z istotniejszych wymienił rozbudowę i modernizację szpitala, podkreślając, że bez pomocy finansowej gmin w pierwszych etapach inwestycji, powiat nie dałby sobie rady. - Z tego co słyszę w UMWW i na konwencie starostów, nasz powiat jest liderem w zakresie dostosowywania szpitala do warunków unijnych - zapewnił.

Starosta mówił też o dobrym współdziałaniu z gminami w sferach finansowej i administracyjnej, w zakresie oświaty, bieżącego działania urzędów, inwestycji drogowych, w tym wspólnego pozyskiwania środków, zimowego utrzymania dróg, a także o imponujących wynikach w powiatowym programie usuwania azbestu na lata 2008-32 (w powiecie usunięto już 2285 ton azbestu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto