Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy oborniczan, którzy od nas odeszli w 2018 roku

daria
W 2018 roku gmina Oborniki straciła szanowanych, cieszących się poważaniem i mających dużych wpływ na rozwój naszej małej ojczyzny mieszkańców, m.in. Tadeusza Ratajczaka, społecznika, nauczyciela i sportowca oraz Krystynę Eichler, dyrektor biblioteki w Obornikach.

Tadeusz Ratajczak zmarł 24 sierpnia w poznańskim szpitalu po długiej walce z chorobą. Była to bardzo smutna wiadomość dla wielu mieszkańców powiatu obornickiego. Tadeusz Ratajczak był bowiem człowiekiem o wielkim sercu, nietuzinkowej empatii i prawdziwą skarbnicą wiedzy o obornickim sporcie. Urodził się 18 lipca 1951 roku. Dla jednych trener, dla drugich wychowawca, pasjonat sportu, ale przede wszystkim pogodny i uśmiechnięty człowiek, który o obornickim sporcie wiedział niemal wszystko. Był pomysłodawcą i twórcą plebiscytów sportowych, wielu memoriałów piłkarskich, niezliczonej liczby turniejów dla dzieci i młodzieży od „Wielkiej Dziury”, po „Z podwórka na stadion”. To także wspaniały dziennikarz sportowy, prekursor tej trudnej sztuki pisarskiej na terenie naszej gminy. Kiedy to po zmianach ustrojowych na nowo uruchomiono „Gazetę Obornicką”, to właśnie Tadeusz Ratajczak przez wiele lat opisywał na jej łamach wydarzenia sportowe. Gdyby nie jego zaangażowanie i praca nie odbyły by się takie uroczystości jak choćby 50-lecie istnienia piłki ręcznej, czy w 2007 r. 85-lecie a w 2017 95-lecie Sparty Oborniki. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu docenieni i odznaczeni zostali niemal wszyscy sportowcy, którzy grali w obornickich klubach od okresu międzywojennego aż do lat współczesnych. Tadeusz Ratajczak był nauczycielem, zawodnikiem i trenerem obornickiej Sparty, działaczem sportowym i samorządowcem - radnym Rady Miejskiej kadencji 2002 - 2006, ale przede wszystkim wspaniałym wychowawcą wielu pokoleń obornickich sportowców oraz niezapomnianym konferansjerem podczas wielu imprez sportowych.

Krystyna Eichler od 2003 roku była dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki im. Antoniego Małeckiego. Była osobą o wielkiej pasji działania, która nie szczędziła sił na rzecz przedsięwzięć służących rozwojowi Ziemi Obornickiej. Wyróżniała się niesamowitym oddaniem w prowadzonej działalności edukacyjno-kulturalnej. Skupiała wokół siebie nie tylko czytelników, ale również poetów, pisarzy, pasjonatów, twórców sztuki użytkowej przez co biblioteka kierowana przez Krystynę Eichler zawsze tętniła życiem. Dzięki otwartości Pani Dyrektor na drugiego człowieka, życzliwości i wyjątkowej pracowitości w placówce stale odbywają się niezliczone wystawy, wernisaże, wieczory poetycko-muzyczne, spotkania z ludźmi kultury, nauki i sztuki. Niemałe są również zasługi Krystyny Eichler w zakresie dostosowania Biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z pełnym zaangażowaniem współpracowała przy organizacji najważniejszych uroczystości i świąt odbywających się na Ziemi Obornickiej. Była osobą skromną, ale zarazem pełną energii, o wysokiej kulturze osobistej, która w szczególny sposób umiłowała swoją Małą Ojczyznę. W 2014 roku została odznaczona medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej. Zmarła w kwietniu 2018 roku po kilkumiesięcznej walce z chorobą.

Jacek Koralewski zmarł 26 lipca zmarł.. W latach 1994-1998 był Burmistrzem Miasta i Gminy Oborniki, a od 1998 do 2002 pierwszym po utworzeniu powiatu Starostą Obornickim. W czwartej kadencji samorządu, w latach 2002-2006 - był Radnym Rady Miejskiej w Obornikach, a od 2006 do 2010 Radym Powiatu Obornickiego. Aktualnie pełnił funkcję prezesa zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jacek Koralewski był niezwykle zaangażowany w prace nad odbudowa struktur samorządu terytorialnego. W znaczący sposób przyczynił się do utworzenia powiatu obornickiego. Był inicjatorem podpisania umowy partnerskiej z Luchow-Dannenberg, jak również wielu innych przedsięwzięć służących lokalnej społeczności. Był człowiekiem życzliwym, kompetentnym i odpowiedzialnym, cenionym za krzewienie idei samorządności i jej rozwój na terenie powiatu. W uznaniu zasług w 2011 roku odznaczony został Medal „Zasłużony dla Ziemi Obornickiej”.

Mieczysław Kaźmierczak zmarł w październiku zasłużony oborniczanin, ceniony działacz i społecznik.Przez wiele lat był związany zawodowo z administracją samorządową. W latach 1998-2006 był Radnym Rady Miejskiej, zasiadał też w komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.Sprawy wsi były mu zawsze niezwykle bliskie, poza pracą w dziale rolnictwa, był bardzo mocno związany z Rożnowem, w którym przez 31 lat z zaangażowaniem pełnił funkcję sołtysa. Był też Przewodniczącym Rady Sołeckiej. Za jego kadencji we wsi zaszły ogromne, pozytywne zmiany: zostały doprowadzone wodociągi, gaz, naprawiono drogi. Był również mocno zaangażowany w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. W dużym stopniu przyczynił się do budowy remizy strażackiej.

Konstanty Geisler zmarł 11 maja, szanowany oborniczanin, nauczyciel i wychowawca. W latach 1987-1991 dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto