Zmieniamy Wielkopolskę Zmieniamy Wielkopolskę

Strona internetowa www.wrpo.wielkopolskie.pl działa w nowej odsłonie od końca maja. (© www.wrpo.wielkopolskie.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zmieniamy Wielkopolskę - nowy serwis internetowy WRPO 2014+ ułatwia znalezienie potrzebnych informacji. Dzięki nowym funkcjonalnościom portalu wnioski konkursowe można składać on-line.

  •  

    Skomentuj

Pierwsze konkursy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 już zostały ogłoszone. Jednak nowa perspektywa finansowa to także nieco inne zasady, na których można korzystać ze wsparcia, a także nowe możliwości.

Zmieniamy Wielkopolskę - jak dotrzeć z informacjami?


- Unia Europejska przekazała Wielkopolsce na realizację WRPO 2014+ 2,45 mld euro. Wraz z pulą krajowych środków publicznych i pieniędzy prywatnych do dyspozycji będzie około 3 mld euro - mówi Danuta Sowińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - To ogromna suma pieniędzy, prawie o miliard euro większa niż w perspektywie 2007-2013. Zależy nam, by te pieniądze, które służyć mają regionowi i jego mieszkańcom, były wydawane jak najefektywniej, by trafiały na realizację najlepszych projektów. By tak było, konieczne jest dotarcie z informacją o programie do tych wszystkich, którzy mogliby być jego beneficjentami - podkreśla.

Serwis przejrzysty i funkcjonalny


Ważnym elementem przekazywania informacji na temat WRPO 2014+ jest witryna internetowa programu. Pod adresem www.wrpo.wielkopolskie.pl można znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Architektura serwisu jest intuicyjna i przyjazna.

Serwis został podzielony na pięć głównych zakładek. "Skorzystaj z programu" zawiera podstawowe informacje o tym, kto i na co może otrzymać dofinansowanie, jakie mogą być formy wsparcia, można znaleźć też ogłoszenia o konkursach, wyniki naborów wniosków, a także wzory koniecznych dokumentów.

Można skorzystać także z ogólnopolskiej wyszukiwarki dotacji. To znacząco ułatwi przyszłym beneficjentom znalezienie odpowiedniego programu spośród wszystkich programów operacyjnych pozwalającego na sfinansowanie planowanego przedsięwzięcia.

W zakładce "Realizuję projekt" beneficjenci znajdą kompendium wiedzy zarówno na temat samej procedury naboru, koniecznej dokumentacji, o którą beneficjent musi zadbać, sposobu kwalifikowania wydatków, procesu podpisywania umowy, sprawozdawczości, zasad promowania projektu, jego rozliczania, dokonywania w nim zmian, a także przebiegu kontroli realizacji projektu i obowiązków beneficjenta po jego zakończeniu.

Zakładka "O programie" zawiera informacje o instytucjach, które biorą udział w programie (instytucji zarządzającej, pośredniczącej i komitecie monitorującym) akty prawne regulujące jego działanie, zapowiedzi szkoleń i konferencji, raporty, podsumowania. W tej zakładce pojawią się także projekty, które zostaną zrealizowane. Będzie można także odnaleźć tam adresy i telefony działających w całym województwie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, w których też można zasięgnąć informacji.

"Wiadomości" to bieżące informacje o rozpisywanych konkursach, szkoleniach itp.

- Prace nad stworzeniem spójnego systemu stron internetowych Funduszy Europejskich rozpoczęły się w 2013 roku - informuje Danuta Sowińska. Ideą była budowa nie tylko wspólnej architektury, ale przede wszystkim zmiana filozofii funkcjonowania serwisów internetowych, które uwzględniać miały w maksymalnym stopniu potrzeby internauty. Całość działań została poparta analizami, badaniami oraz doświadczeniem firmy współpracującej z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju - podkreśla.

W drugiej połowie stycznia nowy system zaczął być wdrażany. Jako pierwsze zostały uruchomione strony programów zarządzanych na szczeblu krajowym.

- Postawiono na przejrzystość serwisów, a także dostosowanie ich do korzystania na urządzeniach mobilnych oraz na użytkową formę - zwraca uwagę dyrektor Sowińska.

Strona internetowa www.wrpo.wielkopolskie.pl działa w nowej odsłonie od końca maja.

Jest na bieżąco aktualizowana i, jak podkreśla Danuta Sowińska, jest ona głównym kanałem, za pośrednictwam którego potencjalni beneficjenci i wszyscy inni zainteresowani mogą uzyskać informacje o WRPO 2014-2020.

Zmieniamy Wielkopolskę - nie tylko strona


Internet to najważniejszy z kanałów komunikowania się z potencjalnymi beneficjentami, ale też wszystkimi innymi, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób unijne pieniądze są wykorzystywane.

W przekazywaniu informacji kluczową rolę odgrywa czas.
- Chcemy, by informacje trafiały do zainteresowanych funduszami szybciej - mówi Danuta Sowińska. - By zrealizować ten cel rozpoczęliśmy w tym roku wydawanie e-biuletynu, który dociera do ponad 5 tysięcy odbiorców, którzy korzystają z naszego newslettera. W rzeczywistości zasięg jego oddziaływania jest znacznie większy, ponieważ dostarczamy go do różnych osób i instytucji, które zawarte treści przekazują dalej - dodaje.

Dyrektor Sowińska podkreśla też, że nie mniejszy nacisk został położony na informowanie o WRPO 2014+ za pośrednictwem prasy, radia, telewizji.

- Nie rezygnujemy oczywiście z tradycyjnego modelu komunikacji. Współpracujemy z największymi dziennikami w
regionie, regionalną telewizją i radiem. Informacje o WRPO 2014+ są także obecne na wielu lokalnych serwisach internetowych - mówi.

Wniosek także on-line


Prawdziwym przełomem dla beneficjentów funduszy jest możliwość wypełniania wniosków aplikacyjnych on-line.
Z Lokalnym Systemem Informatycznym, za pomocą którego można wypełniać wnioski można się połączyć także za pośrednictwem strony www.wrpo.wielkopolskie.pl

Od chwili ogłoszenia konkursu zainteresowani mogą tworzyć wniosek aplikacyjny. Dopóki nie zostanie wysłany można go dowolnie uzupełniać i zmieniać. Takie rozwiązanie sprawia, że sama procedura składania wniosku stała się mniej kłopotliwa.

WIĘCEJ O AKCJI:
ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ - TUTAJ



Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)