Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe połączenia kolejowe do Szamotuł w ramach kolei kolei metropolitalnej

Red.
Od stycznia 2024 roku między innymi mieszkańcy powiatu szamotulskiego będą mieli do dyspozycji więcej połączeń kolejowych, w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W minionym tygodniu – 11 września podpisano porozumienie z samorządami współtworzącymi kolej.

Jak poinformowano - najbardziej zadowoleni ze zmian będą mieszkańcy korzystający z linii Poznań-Opalenica-Nowy Tomyśl, ale  dodatkowe kursy PKM pojawią sięrównież między Poznaniem a Grodziskiem Wlkp., Kościanem, Pobiedziskami, Rogoźnem, Szamotułami, Środą Wlkp. i Wrześnią.

- Od początku 2024 roku mieszkańcy Metropolii Poznań i sąsiednich powiatów, będą mieli więcej pociągów do dyspozycji. Samorządy stowarzyszone i partnerskie w porozumieniu z samorządem Województwa Wielkopolskiego, który jest największym płatnikiem, postanowiły zagęścić siatkę połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Tym razem rozkład wzbogaci się przede wszystkim na najkrótszych trasach. W kilku przypadkach miejscowości pierwszy raz staną się stacjami końcowymi linii – poinformowano.

Sieć Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obecnie składa się zatem z linii:

• PKM1 Gniezno – Poznań – Kościan

• PKM2 Września – Poznań – Nowy Tomyśl

• PKM3 Wągrowiec – Poznań – Grodzisk Wielkopolski

• PKM4 Środa Wielkopolska – Poznań – Szamotuły – Wronki

• PKM5 Poznań – Rogoźno Wielkopolskie

Połączenia są obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie oraz POLREGIO. W roku 2023 PKM to 193 pary pociągów. Od stycznia 2024 ich liczba wzrośnie do 219 par połączeń dziennie. Na obszarze działania PKM jest blisko 100 stacji i przystanków.

W przypadku mieszkańców powiatu szamotulskiego od stycznia PKM4 do Wronek będzie miała bogatszy rozkład na odcinku Poznań-Szamotuły.

Dodać warto, że w działalność Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zaangażowanych jest 48 samorządów – Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański, które współfinansują każdą z linii PKM, a także 9 kolejnych powiatów i 36 gmin, z których większość to członkowie stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Przypomnijmy, że PKM została uruchomiona w 2018 roku. Pierwsze połączenia uruchomiono na trasach z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina, a po kilku miesiącach także do Swarzędza. Rok później nitka swarzędzka została wydłużona do Kostrzyna, a w 2020 – do Wrześni. W tym samym roku pojawiły się też połączenia na liniach do Rogoźna i Gniezna. W roku 2022 ze współfinansowania wycofał się powiat jarociński i dlatego teraz ta linia kończy się w Środzie Wielkopolskiej. Pociągi PKM pojawiły się z kolei na trasie do Kościana. Od stycznia 2023 Poznańska Kolej Metropolitalna jeździ także do Wronek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto