MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczony pałac w Słomowie, w gminie Rogoźno [ZDJĘCIA]

Alicja Durka
Alicja Durka
Pałac w Słomowie został wybudowany w latach 1904-1906 dla właściciela Słomowa Jana Turno. Warto dodać, że do hrabiego należał również inny wielkopolski majątek, a mianowicie dworek w miejscowości Torzeniec. Projekt budynku był wzorowany na pałacyku Petit Trianon w Wersalu - murowany, o bryle regularnej, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z czterospadowym dachem. W zwieńczeniu pałacu attyka balustradowa. Zbudowany został na planie kwadratu, posiada od strony północnej płaski ryzalit, od frontu ma otwarty ganek, od ogrodu portyk otoczony kamienną balustradą z czterema kolumnami korynckimi, do którego prowadzą schody między drugą a trzecią kolumną.

Budynek, mimo upływu lat, cały czas robi wrażenie. Wykorzystywany był on aż do końca XX wieku, później obiekt zaczął niszczeć. W środku jednak zachowała się drewniana balustrada schodowa zdobiona motywem winorośli, ozdobne drzwi, ornamentowane klamki. Ze względu na to, że pałac był zamieszkiwany w czasach PRL-u, na miejscu znajdują się też meble z tamtego okresu, na co zwracają uwagę pasjonaci zabytkowych pałaców. Co gorsza, obiekt powoli niszczeje, a do środka miejscami wdziera się woda.

Po wojnie pałac znacjonalizowano i uczyniono siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, w 1972 roku został wpisany do rejestru zabytków. Po likwidacji PGR-ów trafił na stan Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, przekształconej w 2003 roku w Agencję Nieruchomości Rolnych. W 2015 roku wysiedlono ostatnią lokatorkę, obiekt był zamieszkały, co pomimo braku prac konserwacyjnych i niezbędnych remontów (m.in. przeciekający dach), chroniło go przed dewastacją ze strony wandali i rozkradaniem.

Po usunięciu z pałacu starszej pani nie trzeba było długo czekać na pojawienie się wandali. Rozkradziono sześć par drzwi wewnętrznych wraz z futrynami i elementy zabytkowej balustrady schodów. Zabytkowe, drewniane drzwi, zarówno na parterze, jak i na piętrze wymontowane zostały wraz z futrynami, co wskazuje na zorganizowaną akcję przestępczą, której sprzyjało położenie pałacu nieco na uboczu wsi, w zarośniętym i bardzo zaniedbanym parku. Po drzwiach pozostały tylko otwory w ceglanych ścianach. Zniknęły też najbardziej okazałe i charakterystyczne dla pałacu elementy zabytkowej balustrady schodów, w tym bogato rzeźbione słupy w sieni na parterze, który zostały częściowo wycięte, a częściowo wyłamane. Mieszkańcy Słomowa nie mogą się pogodzić z przestępstwem, które dotknęło ich zabytku. Na miejsce przyjeżdżały samochody dostawcze, jednak mieszkańcy byli przekonani, że przy pałacu prowadzone są prace zabezpieczające, nikt nie podejrzewał kradzieży.

Mieszkańcy podejrzewają, że uwagę złodziei na pozostający bez opieki zabytek zwróciła galeria pałacowych wnętrz, jaka ukazała się w marcu bieżącego roku na jednym z popularnych ogólnopolskich portali o tematyce podróżniczej. Osoba wykonująca zdjęcia dla portalu dostała się do pałacu bez problemu, a informacje mogli wykorzystać złodzieje. W zabytkowych wnętrzach odbywały się również liczne libacje alkoholowe, po których na miejscu znajdowały się stosy śmieci. Te informacje ostatecznie trafiły do poznańskiego oddziału ANR. Agencja wysłała pracowników budowlanych, którzy zamurowali wejścia do piwnicy - zewnętrzne drzwi i okna, a także boczne drzwi prowadzące na parter. W głównym wejściu elewacji frontowej założony został łańcuch. W takim stanie budowla jest do dziś, co można zobaczyć w galerii. Mamy jednak nadzieję, że właściciele w niedalekiej przyszłości zadbają o renowację tego pięknego budynku.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto