MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Cenny dar dla Muzeum Narodowego. To pamiątka z Powstania Listopadowego

Elżbieta Podolska
Unikatowy krzyżyk  patriotyczny z 1831 roku
Unikatowy krzyżyk patriotyczny z 1831 roku Muzeum Narodowe
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu wzbogaciło swoją kolekcję biżuterii patriotycznej o nowy, niezwykłej rzadkości, bardzo cenny eksponat.

Jest to krzyżyk z Olszynki Grochowskiej wykonany z oprawnych w złoto gałązek olszyny wziętych z miejsca słynnej bitwy Powstania Listopadowego na przedpolach Warszawy, 25 lutego 1831 r. Na złotej kostce łączącej ramiona ma z jednej strony napis: "Dnia 25./Lutego./1831r.", a z drugiej: "z Olszynki".

- Krzyżyk był pamiątką rodzinną przechowywaną w rodzinie Sowińskich z Gortatowa. Należał do Marii Szeliskiej z domu Sowińskiej, babki p. Anny Meysner z Nowego Tomyśla - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. - W polskich kolekcjach muzealnych znajduje się tylko kilka podobnych krzyżyków. Ich powstanie wiązane jest z postacią znanej z działalności dobroczynnej i patriotycznej Klaudyny z Działyńskich Potockiej, która zainicjowała wykonanie krzyżyków w Dreźnie, gdzie przebywała po upadku powstania opiekując się polskimi wychodźcami. Wykonano je prawdopodobnie z okazji rocznicy bitwy, w 1832 r., ze sprowadzonych z pola bitwy gałązek oraz ze złota pochodzącego z powstańczych dukatów. Było ich, jak się przypuszcza, około 200.

Najbardziej znanym jest krzyżyk Klaudyny Potockiej przechowywany w Bibliotece Kórnickiej. Był to dotąd jedyny taki obiekt znajdujący się w publicznych zbiorach wielkopolskich. Krzyżyk pozyskany obecnie dla Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, będzie odtąd ozdobą jego stałej ekspozycji biżuterii patriotycznej.

Krzyżyk z Olszynki Grochowskiej to kolejny dar dla Muzeum narodowego od Lions Klub Poznań 1990. Pod koniec lat 90-tych był także współorganizatorem prestiżowego koncert i równocześnie fundując do kolekcji MNP unikatowe zabytkowe skrzypce szkoły polskiej warsztatu Dankwara z XVII wieku .

Uroczyste przekazanie daru do zbiorów Muzeum nastąpi 24 września w poznańskim ratuszu podczas uroczystości 20-lecia istnienia Klubu a już od 25 września będzie go można oglądać w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym - oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto