Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie rzeki Wełny. Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
W sobotę, 22 kwietnia odbyło się wielkie sprzątanie rzeki Wełny. To już kolejny raz przy współpracy z lokalnymi firmami kajakowymi i wsparciem miasta Rogoźno odbywa się sprzątanie rzeki.

Sprzątanie rzeki Wełny. Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu

W sobotę, 22 kwietnia grupa 120 osób spotkała się w Jaraczu przy Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego, by wyruszyć kajakami i zebrać jak najwięcej śmieci wrzuconych do rzeki.

Uczestników podzielono na dwie części. Jedna z grup wyruszyła do Rogoźna, druga została na miejscu w Jaraczu. Obydwie grupy miały do pokonania trasę około 10km, koniec trasy przewidziany został na moście w Kowanówku. Wśród uczestników dużą część grupy stanowiło Stowarzyszenie Kormoran, Stobnicki klub sportowy. W spływie uczestniczyły również dzieci.

Kilkoro było na takiej wyprawie po raz pierwszy, jednak z wielkim zapałem stawili czoła zadaniu. Zanim uczestnicy wydarzenia weszli do wody przeszli szybkie szkolenie, w którym przypomniany został cel ich wyprawy oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Na uczestników czekają bowiem różne problemy: dzikie wysypiska, zwałki, czyli położone drzewa i inne niespodziewane rzeczy.

Sprzątanie rzeki welny

Wełna każdego roku jest zasypywana śmieciami. Najdziwniejszymi rzeczami, które uczestnicy wyłowili w poprzednich edycjach wydarzenia, to drzwi od lodówki, telewizory i inne urządzenia codziennego użytku.

-Rok temu wyciągnęłam dwu metrową płytę plexi. Nie byłam w stanie z nią dalej płynąć, dlatego musieliśmy doprowadzić ją na brzeg, skąd została później zabrana- wspomina uczestniczka wyprawy

W tym roku najczęściej wyławianą rzeczą były krzesła.

- Spływ to bardzo pozytywne doświadczenie ale nadal zasmuca fakt że mimo tylu akcji i tak wielu rozmów, nadal śmieci codziennego użytku oraz te wielkogabarytowe wrzucane są do rzeki.

Akcja ma na celu uświadamianie społeczności, jak ważną rzeczą jest dbanie o środowisko i w jakim stopniu jest ono nadal zaśmiecane. Bo niestety rzeki traktowane są nadal jak wysypiska śmieci.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto