Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla seniorów! To właśnie im należy się szczególna uwaga!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Paweł Dubiel/Polska Press
Upały dają się we znaki wszystkim. Niestety seniorzy są narażeni na ich złe skutki najbardziej. Jak chronić osoby starsze i zadbać o ich komfort podczas wysokich temperatur?

Temperatury sięgające 30 i ponad stopni są dokuczliwe dla każdego, ale to na seniorów powinno się zwracać szczególną uwagę. Przegrzanie organizmu u starszych może mieć fatalne skutki, które mogą nawet skończyć się śmiercią.

Podeszły wiek, to wiele zaburzeń organizmu

Niestety natura nie wyposażyła starszych ludzi w nadmierną ilość funkcji ochronnych organizmu. Mogą pojawiać się liczne zaburzenia, które, w efekcie, zmniejszają obronność ich ciał na to, co dla zdrowych, młodych ludzi, nie stanowi większego zagrożenia, jeśli tylko potrafią o siebie zadbać.
Upały, to niewątpliwie dokuczliwość, z którą każdy walczy, jak potrafi. Starsze osoby jednak mogą nie zwracać już takiej uwagi, że ta sytuacja może być dla nich niebezpieczna. Gorsze działanie układu pokarmowego, osłabienie poczucia pragnienia, obniżenie zdolności układu moczowego do zatrzymywania wody, a nawet problemy z pamięcią, czy koncentracją mogą powodować niedostateczne zadbanie o siebie podczas upałów.

Konsekwencja: udar słoneczny

Przegrzanie organizmu, odwodnienie i utrata elektrolitów, to przyczyny, które mogą doprowadzić do udaru. Osoby starsze należy uczulić na radzenie sobie podczas wysokich temperatur, gdyż to może je uchronić przed przykrymi efektami. Objawy udaru cieplnego są charakterystyczne:

  • widoczne wyczerpanie
  • zaburzenia świadomości - może wystąpić bełkotliwa mowa, czy splątanie
  • sucha skóra z zaczerwienieniem, bądź nienaturalną bladością
  • "szumy" w uszach
  • silny ból głowy z zawrotami
  • nudności i wymioty
  • "mroczki" przed oczami
  • nadmierne pragnienie
  • podwyższona temperatura ciała
  • utrata przytomności

W podejrzeniu o udar natychmiast należy wezwać pomoc medyczną.

Pierwsza reakcja w podejrzeniu o udar cieplny

Jeśli mamy podejrzenie, że może to być udar słoneczny, to osobę należy przeprowadzić, lub przenieść w zacienione, chłodniejsze miejsce i rozsunąć ubranie. Gdy występuje bladość skóry, to głowę układamy nieco niżej od tułowia. Konieczne jest zastosowanie chłodnych okładów. Jeśli osoba jest przytomna, to można podawać jej płyny do picia - chłodne, z niewielką ilością soli, małymi porcjami.
W drodze powinna być już karetka z wykwalifikowaną pomocą.

Jakie zalecenia należy stosować u seniorów, by uchronić przed przykrymi skutkami upałów?

  1. Przede wszystkim należy zwrócić ich uwagę na odpowiednie nawadnianie - picie wody (2 litry dziennie), soków owocowych, najlepiej zrobionych samodzielnie, ale również dobre będą herbaty ziołowe.
  2. W najgorętszej porze dnia, czyli między 12.00 a 16.00, najlepiej nie przebywać na dworze - spacery odbywać pod wieczór, kiedy temperatura nieco spadnie.
  3. Jeśli występuje potrzeba wyjścia w upał, wymuszamy nakrycie głowy i unikanie miejsc nasłonecznionych
  4. Każdą część ciała, nieosłoniętą przez ubranie, należy posmarować kremem z filtrem

Pamiętać należy, że zwykła ludzka wrażliwość powinna być nadrzędną, jeśli w naszym otoczeniu znajdują się osoby starsze. I to nie tylko w rodzinie, ale także wśród sąsiadów, czy znajomych. Wystarczy zwracać uwagę na ich postępowanie podczas letnich temperatur, co może skutecznie uchronić przez przykrymi konsekwencjami dla ich organizmu. Nie przechodźmy również obojętnie na ulicy obok osoby, która wygląda "niewyraźnie" - przystańmy, dopytajmy, czy nie potrzebuje pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla seniorów! To właśnie im należy się szczególna uwaga! - Wielkopolskie Nasze Miasto

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto