Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam, Ewa, Przemysł II i inne pomniki przyrody

daria
Mało kto wie, że w lesie tuż przy drodze krajowej nr 11 (jadąc w stronę Piły, około 500 m od skrzyżowania z drogą powiatową Parkowo-Wełna), znajdują się dwa potężne pomnikowe dęby szypułkowe. Noszą one imiona Adam i Ewa, a za pomniki przyrody uznane zostały już w 1965 roku decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu.

Według Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w powiecie obornickim znajdują się 163 pomniki przyrody (rozumianych zarówno jako okazy pojedyncze, jak i skupiska) i są to praktycznie wyłącznie drzewa lub grupy drzew. 110 spośród nich znajduje się w gminie Oborniki, 45 w gminie Rogoźno (w tym jeden głaz narzutowy - w parku pałacowym w Słomowie), a 8 w gminie Ryczywół.

Do najliczniej reprezentowanych wśród pomników przyrody w naszym powiecie odmian drzew należą dęby szypułkowe, których jest aż 57 (zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach). Najbardziej znanym jest dąb Przemysł II w Marlewie związany z podaniem o zabójstwie polskiego króla, od którego imienia wziął swoją nazwę. Drugie pod względem liczebności są pomnikowe dęby bezszypułkowe, których w powiecie jest 29. Ale jako pomniki przyrody chronione są także między innymi cztery buki pospolite,brzoza brodawkowata (w Dąbrówce Leśnej) i grab zwyczajny (w okolicach Kiszewa).

Najwięcej pomnikowych drzew występuje w okolicach Wełny, Siernik, Objezierza, Stobnicy, Niemieczkowa, Rożnowa i Gołaszyna. Wiele spośród nich, zwłaszcza dębów, porasta stare, zabytkowe parki pałacowe.

Częste zmiany w prawie sprawiły, że w temacie pomników przyrody panuje duży bałagan. Kiedyś ustanawiali je wojewodowie, a obecnie rady gminy w uzgodnieniu z RDOŚ. Obecnie wiele pomników w naszym powiecie znajduje się w niejasnej sytuacji prawnej, a we wspomnianym rejestrze CRFOP posiada zalecenie brzmiące: „Konieczność zmiany przepisów wskazujących sprawującego nadzór”.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto