Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akty wandalizmu na obornickich łazienkach [ZDJĘCIA]

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Kilka lat temu samorządowcy z Obornik postanowili przywrócić parkowi nad Wełną w Obornikach dawną świetność. Popularne obornickie łazienki miały stać się miejscem spotkań dla rodzin, beztroskiej zabawy dla dzieci i odpoczynku dla seniorów. Wciąż jednak są niszczone przez wandali.

Powyrywane lampy, zniszczone fotografie, pomalowane ścianki - tak obecnie wyglądają obornickie łazienki. Miejsce, które miało być wizytówką miasta, wciąż jest niszczone przez wandali. Nieznani sprawcy zniszczyli także drewniane wiaty. Uszkodzony jest stół, a ściany pomalowane. Nie oszczędzono także ścieżki edukacyjnej. Na jej tablicach, także pojawiły się niecenzuralne wyrazy.

Akty wandalizmu na łazienkach. Mieszkańcy są zbulwersowani

- Aż trudno uwierzyć, że komuś przyszło do głowy, aby zbić te piękne ramki, czy też wyrwać lampy. Tyle trudu i pieniędzy idzie na marne. Nie potrafię zrozumieć komu to przeszkadzało - mówi jedna z mieszkanek Obornik spacerująca z psem.

Obiekt ma służyć oborniczanom - rodzinom z dziećmi, młodzieży, a także seniorom. Każdy miał znaleźć tam miejsce na odpoczynek i relaks. Park jednak wciąż jest dewastowany przez wandali.

Ścieżka edukacyjna na obornickich łazienkach

W 2020 roku na obornickich łazienkach powstała ścieżka edukacyjna „Woda i Ryby”. Dzięki blisko 190 tys. dofinansowania ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” powstała tam: brama na ścieżkę edukacyjną, tablice edukacyjne, ryba gigant, gra z obracanymi elementami, wiata edukacyjna, ławostoły edukacyjne, stojak na rowery oraz ławki.

Wiata już nadaje się do kapitalnego remontu. Stół jest pogięty i popisany. Często znajduje się tam mnóstwo śmieci. Mimo, że kosz znajduje się zaledwie trzy kroki dalej.

Rewitalizację łazienek rozpoczęto w 2012 roku. W zamyśle władz samorządowych było przywrócenie obiektowi dawnej świetności. Czy wreszcie uda się schwytać sprawców zniszczeń, a na łazienkach zapanuje ład i harmonia?

Historia obornickich łazienek

W okresie II wojny światowej stacjonujące w Obornikach władze niemieckie postanowiły zagospodarować przybrzeżny teren w okolicach mostu wronieckiego. W 1940 roku rozpoczęto budowę kąpieliska miejskiego, w późniejszym czasie popularnie nazywanego "Łazienkami". Do prac przy tworzeniu tego kompleksu wypoczynkowego hitlerowcy wykorzystali Żydów, którzy prawdopodobnie zostali tutaj ściągnięci z Getta w Łodzi i umieszczeni w obozie przejściowym, w byłej cegielni, przy ulicy Obrzyckiej - dziś mieszczącej się na terenie Słonaw. Natomiast do budowy sąsiadującej z kąpieliskiem ulicy Łazienkowej użyto pomników ze zlikwidowanego cmentarza Żydowskiego, znajdującego się obecnie w okolicach pływalni.

Przy "Łazienkach" pracowali także jeńcy angielscy, których obóz mieścił się w pobliżu ulicy Obrzyckiej, w dzisiejszej hurtowni Guma. Do Obornik Niemcy przywieźli ich ponad 120. Kąpielisko dla Niemców budowali także Polacy, którzy w niemal każdą niedzielę musieli pracować, m.in. przy niwelacji terenu.

Dopiero po zakończeniu II wojny światowej "Łazienki" udostępniono mieszkańcom Obornik. Niestety kolejne lata i brak środków na modernizację doprowadziły do postępującej dewastacji terenu. Końcem dla tego miejsca okazały się lata 80. Najpierw rozebrano kabiny, a potem, m.in. z powodu niskiego stanu rzeki zaprzestano kąpieli.

Oczekiwane przez wielu oborniczan zmiany i rozpoczęcie rewitalizacji przyniósł dopiero rok 2012. W miejscu dawnych "Łazienek", powstał teren rekreacyjny, ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i punktami widokowymi - czytamy na tablicy informacyjnej.

Akty wandalizmu na obornickich łazienkach [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE:

Ceny warzyw i owoców na straganie w Obornikach. Ile zapłacim...

Obornickie parafie zachwycają wyglądem [ZDJĘCIA]

Rolnik szuka żony w Popówku. Wybrał się na randkę pod bocianami

Wiosna na targu w Obornikach. Kwiaty, owoce i ozdoby wielkan...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto