Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel pamięci Powstańców Wielkopolskich z okazji rocznicy wyzwolenia Obornik

Daria Przybysz
Daria Przybysz
We wtorek wieczorem oborniccy harcerze po raz kolejny w dniu rocznicy wyzwolenia Obornik zorganizowali apel pamięci Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Obornikach. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, starosta obornicki Zofia Kotecka i burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

4 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Obornik, harcerze zorganizowali apel pamięci przy mogiłach powstańczych na cmentarzu parafialnym w Obornikach. Młodzież z obornickich drużyn harcerskich przypomniała wydarzenia z 1919 roku, kiedy to oborniczanie i mieszkańcy okolicznych wsi przejęli kluczowe instytucje w mieście - magistrat, starostwo, urząd pocztowy i dworzec.

Bez rozlewu krwi

Przejęcie władzy w mieście i urzędach członkowie straży ludowej działającej na terenie Obornik rozpoczęli od tajnego posiedzenia w nocy z 3 na 4 stycznia. Kilka godzin później o godz. 14 na Rynku 44 członków straży ludowej zebrało się i podzieliło na oddziały. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy płomienne przemówienie, po którym powstańcy rozbiegli się po mieście i rozpoczęli odbijanie urzędów.

Na budynkach najważniejszych instytucji w mieście zawisły sztandary z polskim orłem. Następnie kompania rozlokowała się w klasztorze pełniąc służbę wartowniczą aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży. Wyzwolenie Obornik przebiegło bezkrwawo. Niemcy zaskoczeni działaniami oborniczan nie stawiali oporu, co było zasługą wcześniejszych działań konspiracyjnych

Chwała bohaterom

Podczas wtorkowych uroczystości głos zabrał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę jak ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odgrywało Powstanie Wielkopolskie.

Starosta obornicki Zofia Kotecka przypomniała z kolei, jak ważne jest kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

- W powiecie obornickim pamięć o Powstańcach nie zanika, dowodem na to są chociażby działania obornickich harcerzy, czy historycznych stowarzyszeń. Doskonałym przykładem tego jak dbamy o pamięć, o tych którzy walczyli o naszą niepodległość jest wybór Powstańców Wielkopolskich na patronów szkół, tak jak ma to miejsce w Ryczywole czy Kiszewie, ulic jak w Obornikach, czy placów jak w Rogoźnie. To właśnie te miejsca sprawiają, że pamiętamy o tym, o czym zapomnieć nam niewolno - że wolność nie została nam dana, lecz została wywalczona - mówiła Zofia Kotecka.

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oddał hołd powstańcom ziemi obornickiej, którzy przelewali krew i oddawali życie budując jednocześnie fundamenty niepodległego miasta.

- Stoimy dziś przy mogiłach lokalnych bohaterów wspominając ich odwagę, waleczność i oddanie, którym najmilsza była nasza Mała Ojczyzna - mówił Tomasz Szrama.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy grobie Powstańców Wielkopolskich.

Apel pamięci Powstańców Wielkopolskich z okazji rocznicy wyz...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto