Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo tak, ale co z parkowaniem?

Błażej Cisowski
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich remontuje chodnik w centrum Rogoźna. Mieszkańcy skarżą się, że inwestycja zabierze im miejsca postojowe.

Przy ul. Kościuszki w Rogoźnie trwają zaawansowane prace związane z przebudową chodnika prawostronnego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241 na odcinku od ul. Sądowej do ronda Józefa Melzera.

Finansowana w całości z funduszy Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich inwestycja warta prawie 145 tys. złotych realizowana jest przez jedną z lokalnych firm i obejmuje remont odcinka chodnika o długości prawie 200 metrów, co stanowi kontynuację prac z lat ubiegłych, kiedy to sukcesywnie remontowane były odcinki od Wielkiej Poznańskiej do Sądowej.

Nowy chodnik powstaje z kostki brukowej betonowej, a jego przebudowa cieszy okolicznych mieszkańców, gdyż dotychczas istniejący asfaltowy trakt dla pieszych od ul. Sądowej do ronda, był nieestetyczny i najlepsze lata miał już za sobą. Jego użytkownicy, a zwłaszcza osoby starsze, musieli poruszać się z dużą ostrożnością.

Jednak wraz z remontem chodnika, przebudowywany jest towarzyszący mu parking, co szczególnie wśród mieszkańców bloku przy ul. Kościuszki 56, zwanego w Rogoźnie “Akwarium”, ale również bloków sąsiednich, wywołuje o wiele mniejszy entuzjazm, a nawet zdecydowane niezadowolenie. Zauważyli oni bowiem, że przebudowa zabierze im większą część dotychczasowych miejsc parkingowych.

Ze swoim problemem zwrócili się do naszej redakcji: - W bloku nr 56 jest sześćdziesiąt mieszkań i przynajmniej tyle samo rodzin. Każda z nich ma co najmniej jedno auto, bo dziś bez niego trudno myśleć o pracy i normalnym funkcjonowaniu. Dotychczasowy parking prostopadły pozwalał na zaparkowanie ponad 20 samochodów, a po remoncie tworzone zatoczki parkingowe równoległe zapewnią miejsca zaledwie dla kilku - nie kryje oburzenia jedna z mieszkanek.

Kolejny zwraca uwagę na fakt, że nawet przy poprzednim parkingu, popołudniami i wieczorami nie było szans na zaparkowanie samochodu po drugiej stronie bloku, przy wejściu do klatek schodowych, gdyż wszystkie miejsca ciągle były zajęte. - Nie wiem gdzie będziemy parkować nasze samochody, jak utracimy te miejsca od strony ul. Kościuszki. W dodatku z parkingu korzystali klienci sklepów po drugiej stronie ulicy, bo tam nie wolno parkować. Tak jak w centrum Poznania będziemy skazani na wielokrotne objeżdżanie, żeby poszukać miejsca. A osoby starsze jak daleko będą się miały przemieszczać do samochodów? Dlaczego nikt nas nie zapytał o zdanie, jak projektowany był ten nowy parking? - zastanawia się.

O sprawę zapytaliśmy Michała Podsadę, kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Gnieźnie, który jest odpowiedzialny za przebudowę: - Obecne rozwiązanie z parkingiem równoległym przy ul. Kościuszki zostało nam narzucone w wytycznych z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, mimo, że wcześniej planowaliśmy pozostawić tam parking prostopadły. Jednak w pełni popieramy obecne rozwiązania, bo podyktowane są one względami bezpieczeństwa i nie da rady tego zrealizować inaczej. Droga wojewódzka nr 241 w centrum Rogoźna jest ruchliwa, a parkujące samochody wycofując z dotychczasowego parkingu, często zajmowały również drugi pas, co powodowało ryzyko kolizji. Po przebudowie poprawi się nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo - przekonuje kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto