Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Pedagogiczna w Obornikach: Nowe pozycje

Jakub Przybysz
Biblioteka Pedagogiczna w Obornikach
Biblioteka Pedagogiczna w Obornikach Archiwum
W zasobach Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach pojawiło się wiele nowych tytułów z zakresu pedagogiki i dziedzin pokrewnych. Nowości stanęły także na półkach z literaturą piękną

W bibliotece znalazły się m.in. książki nagrodzone i nominowane do nagród polskich i międzynarodowych, w tym noblistów z ostatnich lat – Mario Vargasa Llosy, Orhana Pamuka czy Mo Yana i Alice Munro. Godne uwagi są również trzy powieści polskich autorów – Joanny Bator, Wiesława Myśliwskiego i Jerzego Pilcha – wszyscy są laureatami prestiżowej Nagrody Nike.

Najnowsza książka Joanny Bator – „Ciemno, prawie noc” – to zwyciężczyni tegorocznego konkursu. Jest to utwór wielowątkowy i skomplikowany, ale ubrany w atrakcyjną formę kryminału. Towarzyszymy dziennikarce Alicji w prowadzeniu śledztwa, które wiedzie ją do rodzinnego miasta – Wałbrzycha. Wyprawa okazuje się ważna również dla niej samej – musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami, poznać wydarzenia z przeszłości, odnowić dawne znajomości. Autorka czyni liczne aluzje do aktualnej sytuacji naszego kraju, w Wałbrzychu, jak w soczewce, skupiają się konflikty społeczne, a spory i różnice w poglądach prowadzą do sytuacji niebezpiecznych, a czasem groteskowych.

Kolejny tytuł – „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego to pełna refleksji opowieść o najważniejszych kwestiach ludzkiego życia – miłości, śmierci, samotności, poczuciu niespełnienia. Powodem do rozważań jest stary, zapisany numerami telefonów notes, który główny bohater próbuje uporządkować. Kolejno odczytywane nazwiska uświadamiają mu własne zaniechania i klęski, prowokują do pytania o sens istnienia i przemijania.

Ostatnia propozycja to powieść Jerzego Pilcha „Wiele demonów”. Kto lubi prozę tego autora, nie zawiedzie się i tym razem, znajdzie wątki znane z wcześniejszych utworów, a także charakterystyczny styl pisarza. Akcja została umieszczona w latach pięćdziesiątych na Śląsku Cieszyńskim w miejscowości Sigła, która do złudzenia przypomina Wisłę i jej „luterską” społeczność. Spotkamy tu niezwykłe postaci, odkryjemy rodzinne sekrety, ludzkie wady, namiętności i uprzedzenia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto