Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak deszczu. Zagrożenie pożarowe w lasach jest ekstremalnie wysokie

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
Przedłużające się fale upałów oraz brak opadów atmosferycznych to ogromne zagrożenie pożarowe dla lasów w całej Wielkopolsce.

Brak deszczu. Zagrożenie pożarowe w lasach jest ekstremalnie wysokie

Państwowa Straż Pożarna oraz Lasy Państwowe alarmują, że w związku z przedłużającymi się upałami oraz występującym od dłuższego czasu brakiem opadów atmosferycznych w lasach panuje bardzo duże zagrożenie pożarowe.

od 16 lat

Podstawowe zasady panujące w lesie podczas suszy

Każda osoba przebywająca na terenie lasu ma wpływ na jego stan. Aby uniknąć pożarów wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad:

W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  • W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego, być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
  • Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
  • Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Stopnie zagrożenia pożarowego

Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
0 – brak zagrożenia,
I – zagrożenie małe,
II – zagrożenie duże; bądź ostrożny,
III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.
Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu!!!

-Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego.

Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów- informuje mł. bryg. Leszek Walczak

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na podatność lasów na pożar to warunki pogodowe. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28 % znacznie zwiększa ryzyko na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

To człowiek odpowiada za ponad 90 % pożarów lasów

  • Umyślne podpalenia,
  • wczesnowiosenne wypalanie roślinności,
  • palenie tytoniu lub zwyczajna nieostrożność

To tylko kilka z powodów wystąpienia pożarów w lesie. Przypominamy, że pożary najczęściej występują przy najwyższym, III stopniu zagrożenia pożarowego lasu.

-Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu- informują strażacy

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu.

W nadleśnictwie, każdego dnia o godzinie 9:00 mierzona jest wilgotność ściółki. Jeśli w okresie 5 dni, wilgotność, utrzymuje się na poziomie niższym niż 10% nadleśniczy lub dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu.

Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Co zrobić, kiedy zauważymy pożar lasu?

W przypadku zauważenia tego typu pożarów odradzamy próby samodzielnego gaszenia, gdyż pożary lasów są bardzo trudnymi pożarami wymagającymi znacznych ilości specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich zapasów wody i środków gaśniczych.

Pożary lasów rozprzestrzeniają się bardzo szybko, z małego pożaru ściółki leśnej przechodzą w tzw. pożary wierzchołkowe, których prędkość rozprzestrzeniania się może osiągnąć nawet ponad 100 km/h.

Dlatego każdy kto zauważy pożar lasu jest zobowiązany do powiadomienia odpowiednich służb. Należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i zgłosić powyższy fakt.

W jaki sposób zgłosić zdarzenie na numer alarmowy w prawidłowy sposób:

  • staraj się zachować spokój i opanować zdenerwowanie,
  • mów wyraźnie i głośno podając swoje imię i nazwisko, swój numer telefonu, z którego dzwonisz;
  • podaj najistotniejsze informacje: co się pali i dokładny adres zdarzenia, miejscowość, obszar lasu,
  • rodzaj lasu jeśli potrafimy rozróżnić;
  • podaj czy jest dojazd do palącego się lasu;
  • następnie postaraj się odpowiedzieć na zadawane przez dyspozytora pytania np. o dokładniejszy adres, opis miejsca zdarzenia, bliższą charakterystykę zagrożenia itp. pamiętaj im więcej informacji uzyska od ciebie dyspozytor tym skuteczniejsze będą działania ratowniczo- gaśnicze.

źródło: KGP, https://www.gov.pl/web/kgpsp/pozary-lasow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto