Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cech Rzemiosł działa już od 30 lat

daria
Cech Rzemiosł w Rogoźnie
Cech Rzemiosł w Rogoźnie BC
Tradycje rogozińskiego rzemiosła sięgają czasów średniowiecza. Już Przemysł II w dokumencie lokacyjnym z 1280 roku wspomina o miejscowych szewcach, piekarzach i rzeźnikach.

Wraz z rozwojem rzemiosła jego przedstawiciele łączyli się w cechy, które powstały w Rogoźnie w większości w XVI wieku. Do tych pięknych, wielowiekowych tradycji nawiązuje działający obecnie Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, który powstał w 1987 roku, na fali zmian gospodarczych w końcowym okresie PRL-u.

Jubileusz zasłużonej dla miasta organizacji, liczącej sobie 30 lat aktywnej działalności i skupiającej rzemieślników reprezentujących różnorodne zawody, rozpoczął się mszą św. w kościele farnym św. Wita. Po wspólnej modlitwie, uczestnicy święta przeszli w pochodzie prowadzonym przez zespół Pa-Mar-Sze, Orkiestrę Dętą RCK i dziewięć sztandarów cechowych, do hotelu Maggi, w którym odbyła sie uroczysta jubileuszowa gala.

Przybyłych gości powitał starszy cechu Jan Kapela, nakreślając krótko dzieje kierowanej przez siebie organizacji. Następnie na scenę weszli prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik i zastępca prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Karol Pufal, którzy wręczyli zasłużonym członkom cechu liczne odznaczenia i wyróżnienia. Odznakę “Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego” otrzymali Andrzej Sulka, Włodzimierz Krug, Grzegorz Pilecki i Jen Jenczyk. Honorową Odznaką Rzemiosła wyróżniono Jana Kapelę, Urszulę Kuszak, Małgorzatę Dąbrowską, Andrzeja Pierwołę i Stefana Wieczorka. Zdzisław Górzny otrzymał Złoty Medal im. Jana Kilińskiego “Za zasługi dla rzemiosła polskiego”, a srebrny wręczono Wojciechowi Pobłockiemu i Andrzejowi Dąbrowskiemu. Nestor rogoziń-skiego rzemiosła Antoni Sulka otrzymał Odznaczenie Honorowe „Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej”.

Przewodniczący rady miejskiej Henryk Janus i burmistrz Roman Szuberski nadali przyznane przez kapitułę tytuły “Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”. Otrzymali je Antoni Sulka, Urszula Kuszak, Wojciech Pobłocki, Jan Kapela, Stefan Wieczorek i Zdzisław Górzny.

W ramach części oficjalnej gali jubileuszowej odsłonięto też tablicę upamiętniającą byłych starszych cechu - Józefa Kamińskiego i Jana Koniecznego. Docelowo tablica zostanie zawieszona na gmachu cechu przy ul. Wielkiej Poznańskiej.

Przybyli goście, w tym przedstawiciele cechów między innymi z Poznania, Piły, Obornik i Złotowa oraz delegacja władz gminy, złożyli życzenia na ręce starszego cechu Jana Kapeli. Barbara Szew-czak wspomniała postać swego ojca Józefa Kamińskiego, wyrażając radość, że jego zasługi dla cechu są doceniane, a dzieło jest kontynuowane. Część oficjalna zakończyła się koncertem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto