Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z kadrami rogozińskiej oświaty?

daria
Na początku października Rogoźno odwiedził poseł PiS Marcin Porzucek, aby spotkać się z sympatykami. Według opublikowanej przez niego w internecie informacji, podczas spotkania głos zabrała wiceburmistrz Renata Tomaszewska, która wyraziła opinię, że szkoły gminy Rogoźno bardzo zyskały na reformie oświaty.

Biorąc jednak pod uwagę dobrą praktykę oceniania reform z dłuższej perspektywy czasowej, trudno uznać powyższą opinię za mającą uzasadnienie. Tym bardziej, że rogozińska oświata, którą z upoważnienia burmistrza Szuberskiego, kieruje właśnie Tomaszewska jako pełnomocnik, zmaga się od pewnego czasu z dużymi problemami kadrowymi.

Odebraliśmy od naszych czytelników kilka telefonów, w których zwracają oni uwagę na zmiany na funkcjach dyrektorów oraz wicedyrektorów szkół, nieorganizowanie konkursów dyrektorskich i powoływanie na stanowiska osób spoza placówek. - Powoływanie osób z zewnątrz, nie znających specyfiki szkoły i do tego nie mających doświadczenia w kierowaniu oświatą, nie sprzyja dobrej pracy szkoły i jest deprymujące dla nauczycieli. Wiadomo przecież, że najlepiej gdy funkcję kierowniczą obejmuje osoba ze środowiska, a nie człowiek zupełnie obcy, do tego nie mający doświadczenia dyrektorskiego - zauważa jedna z naszych czytelniczek.

Inna zwraca uwagę, że w gminie w ostatnim czasie często wykorzystywano procedurę wielomiesięcznego powierzania obowiązków zamiast organizacji konkursu.

Postanowiliśmy przyjrzeć się dyrektorskim zmianom. Jako pierwszy z oświatowego horyzontu zniknął dyrektor ZEAPO Wiktor Jaworski, którego zastąpił nie pochodzący z Rogoźna Zbigniew Heydrych. Większe zmiany rozpoczęły się w ubiegłym roku. Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie Danuta Czechowska, mimo, że była jedyną kandydatką na dyrektora, nie została wybrana przez powołaną przez burmistrza komisję, którą kierowała Renata Tomaszewska. Funkcję p.o. dyrektora na okres 10 miesięcy otrzymała przez powierzenie emerytowana przed kilku laty nauczycielka Mirosława Niemier. Tegoroczny konkurs na dyrektora wygaszanej szkoły wygrała wreszcie Małgorzata Bosiacka.

Również w ubiegłym roku odbył się konkurs na dyrektora ZS w Gościejewie. Nie przystąpiła do niego dyrektor Longina Pija-nowska, która udała się na emeryturę, a pozostali kandydaci nie stawilisię przed komisją (w tym członek zarządu powiatu z Ryczy-wołu), więc znowu powierzono funkcję p.o. dyrektora. Została nim Radosława Jurga, która konkurs w normalnym trybie wygrała dopiero w tym roku. Niestety niedawno z funkcją wicedyrektora pożegnała się Wacława Olenderska.

W SP Budziszewko kadencja dyrektor Marii Frankowskiej kończy się dopiero w przyszłym roku. Jednak przed kilkoma tygodniami wieloletnia dyrektor ciężko zachorowała, w konsekwencji czego przeszła na urlop dla poratowania zdrowia. P.o. dyrektora nie został nikt ze szkolnego grona, lecz wspomniana już Mirosława Nie-mier, która ma urzędować do 28 lipca przyszłego roku.

W ubiegłym roku konkurs na dyrektora ZS w Parkowie wygrała Maria Cisowska (były z nim spore komplikacje, podobnie jak z trzema innymi ówczesnymi konkursami - gmina najpierw je ogłosiła, później unieważniła i wreszcie ogłosiła na nowo). Jednak pod koniec sierpnia tego roku dyrektor Cisowska, po 19 latach urzędowania zrezygnowała z funkcji, motywując swoją decyzję niemożnością dalszej współpracy z władzami gminy. Wraz z nią rezygnację złożyła wicedyrektor Danuta Talar-Soloch (do końca grudnia kieruje szkołą, gdyż Maria Cisowska ze względu na komplikacje zdrowotne przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia). Konkurs ogłoszono 2 października. Potencjalni kandydaci na przygotowanie i złożenie stosu dokumentów mają czas tylko do 17 października.

Duże emocje wywołuje również sprawa szkoły podstawowej nr 2 w Rogoźnie. Dyrektor Przemysław Kabat otrzymał w ubiegłym roku roczne przedłużenie pełnienia funkcji, a w tym przystąpił do ogłoszonego konkursu i mimo, że był jedynym kandydatem, to go nie wygrał. 31 sierpnia na funkcję p.o. dyrektora powołana została na 10 miesięcy Danuta Karolak, nauczycielka spoza tej szkoły i była szefowa nauczycielskiej „Solidarności” w Rogoźnie. Jednak już 2 października ogłoszony został konkurs. Prawdopodobnie przystąpi do niego Karolak, jednak z uwagi na krótki, podobnie jak w Parkowie, termin składania dokumentów, może nie pojawić się nikt więcej. Przed powierzeniem pełnienia obowiązków Karolak, burmistrz wystąpił o opinię do Rady Rodziców. Jej zarząd zaopiniował propozycję negatywnie.

Spośród dyrektorów gminnych szkół, którzy kierowali szkołami jeszcze na początku ubiegłego roku, do dziś zachowały się tylko Iwona Gruszka w SP Pruśce, Iwona Rzańska w SP3 Rogoźno i będąca na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia Maria Frankowska z Budziszewka. U władz gminy nie udało nam się uzyskać komentarza do sprawy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto