Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy miłośnicy turystyki wodnej przypłyną wkrótce do Obornik?

Jakub Przybysz
Daria Goszcz
Nowoczesna marina, pole namiotowe i zaplecze gastronomiczne. Czy Oborniki staną się wkrótce ważnym punktem na mapie miłośników kajakarstwa i żeglarstwa?

W murach biblioteki publicznej im. Antoniego Małeckiego w Obornikach odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi turystyki wodnej w gminie Oborniki. Na spotkaniu poruszono przede wszystkim problem braku profesjonalnej infrastruktury wodniackiej na tym terenie oraz zaprezentowano plan stworzenia bazy, która mogłaby służyć do obsługi turystów poruszających się szlakami wodnymi.

- Czas najwyższy przywrócić naszemu miastu rzekę Wartę, a także wykorzystać nasze naturalne położenie pośród dwóch rzek. Jesteśmy bardzo otwarci na turystykę wodną, czego przykładem mogą być zeszłoroczne rejsy oraz prowizoryczna baza, jaką stworzyliśmy dla osób, które do nas przypłynęły - tłumaczy burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Odpowiedzią na dynamiczny rozwój turystyki wodnej ma być utworzenie nowoczesnej mariny, czyli portu przystosowanego do wodowania kajaków oraz statków turystycznych.
Odważną koncepcję budowy przystani w Obornikach przedstawili podczas konferencji członkowie stowarzyszenia „Aplaga”. Ich wizja obejmuje budowę mariny na lewym brzegu Warty, poniżej tzw. małego mostu.

- Zdajemy sobie sprawę z wagi całego przedsięwzięcia. Wiemy, że jest to duża inwestycja, która musi być rozłożona w czasie i realizowana etapowo - tłumaczył Błażej Matczuk ze stowarzyszenia zrzeszającego obornickich wodniaków.

Głos w tej sprawie zabrał także dyrektor departamentu sportu i turystyki z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu: - Pamiętajcie, aby nie przeszarżować z projektem. Plan, który został nam przedstawiony wymaga jeszcze dokładnego przeanalizowania - przestrzegał Tomasz Wiktor.

Choć wizja obornickiej mariny jest dość futurystyczna, to wstępny plan zagospodarowania terenu nad Wartą jest już powoli wcielany w życie. Stowarzyszenie „Aplaga” dotychczas złożyło wniosek o dofinansowanie do Lokalnej Grupy Rozwoju „7 Ryb”. Obejmuje on zakup pomostów pływających oraz wiat turystycznych. Wodniacy z Obornik wystąpili także do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o wszelkie niezbędne pozwolenia z tym związane.

Czy Oborniki mają więc szanse wykorzystać swoje położenie georaficzne tak, aby w przyszłości stać się atrakcyjnym miejscem dla osób uprawiających wodną turystykę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto