Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energooszczędny, jasny i ciepły komfort ze szkła

Redakcja
Szklane domy są dziś coraz bardziej modne, stają się synonimem komfortu, wygody oraz elegancji. I nie dotyczy to już tylko „szklanych” biurowców, które rosną jak grzyby po deszczu, ale również domów jednorodzinnych. Duże przeszklenia dają wrażenie lekkości, jednak nie jest to najważniejszy powód, dla którego coraz częściej decydujemy się na zastosowanie tego materiału budowlanego. Co nim więc jest? Przede wszystkim dbałość o zdrowie, co wiąże się z utrzymaniem odpowiedniej temperatury (ani zbyt niskiej zimą, ani za wysokiej latem) w pomieszczeniach niezależnie od pory roku i opłacalność, czyli energooszczędność.

Słońce daje światło, ale nie przenika przez ściany
Tak się dzieje, jeśli ściany naszego domu są wykonane ze specjalnego szkła. A wszyscy przecież wiemy, jaki to jest problem szczególnie latem, gdy przegrzane ściany budynku „oddają” ciepło. Czujemy się wtedy w mieszkaniu jak w saunie. Klimat się ociepla i coraz wyższe temperatury latem i wczesną jesienią sprawiają, że pomieszczenia położone od nasłonecznionych stron: południowej, południowo-wschodniej czy południowo-zachodniej są najbardziej narażone na przegrzanie. Lokalizacja salonów i sypialni w południowej stronie domu wymaga wówczas zainstalowania dodatkowych systemów chłodzenia lub klimatyzacji. A to zwiększa zużycie energii i podnosi koszty eksploatacji. Aby zapobiec rosnącym wydatkom, o korzystny bilans cieplny warto zadbać już podczas budowy domu. Jak? Odpowiednio rozmieszczając przeszklenia, z uwzględnieniem sąsiedniej zabudowy lub otaczającej zielni i stosując szkło o specjalnych parametrach.

Trochę cienia dla ochłody, więcej światła dla wygody
Podczas ciepłych dni, w utrzymaniu zdrowej temperatury w domu pomogą także tzw. rozwiązania osłonowe. Do wyboru mamy wiele możliwości np. montaż osłon naturalnych, wykonanych z drewna, jak również rozwiązania projektowe typu szerokie okapy dachowe. Polecanymi metodami zacieniającymi są też rolety i żaluzje instalowane po stronie wewnętrznej. Na rynku dostępne są produkty, które w różnym stopniu przepuszczają światło, jak również takie, które gwarantują niemal pełne zaciemnienie o dowolnej porze dnia - polecane do sypialni czy pokoi dziecięcych. Sposobem na ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym jest montaż osłon zewnętrznych - rolet i markiz. Słońce nie przedostaje się do wnętrza domu, jednak trzeba pamiętać, że to rozwiązanie w mniejszym stopniu pozwala na kontrolę dopływu światła i ogranicza widoczność.

- Jednym z najnowszych rozwiązań, cieszących się dużym uznaniem projektantów, są przeciwsłoneczne szyby z wbudowanymi żaluzjami. Umieszczone pomiędzy szybami żaluzje weneckie, plisowane lub rolowane, dają możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej - przekonuje Szymon Piróg z firmy Pilkington, dodając, że utrzymanie zdrowej temperatury w domu to główny wyróżnik budownictwa energooszczędnego.

Sprawdź parametr „g”!
Planując budowę lub remont domu, weź pod uwagę przy wyborze okien podawany przez producentów szyb parametr ,,g”. Jest to współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia. Według aktualnych wymagań technicznych, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35.


Światło dzienne mniej męczy. Jedną z podstawowych funkcji stosowania dużej ilości przeszkleń jest więc doświetlenie domu światłem dziennym. Dostęp naturalnego światła opóźnia zmęczenie związane z pracą czy nauką, poprawia komfort widzenia i zdolność koncentracji. Maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń umożliwia zastosowanie szkła o wysokiej przepuszczalności - jak np. superbezbarwne szkło, którego przepuszczalność światła dla szyby o grubości 4 mm wynosi aż 92 procent. Coraz popularniejsze nowoczesne systemy szklenia strukturalnego zapewniają też widok na otoczenie zewnętrzne. Brak ram, delikatna konstrukcja nośna, czy też wykorzystanie szklanych żeber, pozwalają na kreowanie wysoce atrakcyjnego środowiska życia z większą ilością światła oraz wspaniałym poczuciem przestrzeni.

Jeśli decydujemy się na duże przeszklenia, to pamiętajmy, że przy wyborze szkła bardzo ważna jest skuteczna ochrona przed hałasem. Zastosowanie w oknach i elewacjach laminowanego szkła dźwiękochłonnego pozwala zniwelować hałas bez zmniejszania dostępu cennego światła naturalnego. W przeszkleniach od podłogi do sufitu, najlepszym rozwiązaniem jest wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne oraz akustyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto