Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Rzeźb Lodowych na finiszu. Zdjęcia i filmy

Paulina Jęczmionka
Aromatyczne pierniki, choinkowe ozdoby, szopka z żywymi zwierzętami, dzwonek życzeń i koncerty kolęd – to tylko kilka atrakcji Betlejem Poznańskiego, które rozpoczęło się w sobotę na Starym Rynku. Najważniejszym wydarzeniem minionego weekendu był – jedyny w Europie – V Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej.

W sobotę, pierwszego dnia imprezy, na Starym Rynku stanęły lodowe rzeźby wykonane przez mistrza świata Aarona Costica ze Stanów Zjednoczonych i wicemistrza – Roberta Burkata z Poznania. Na scenie zagrał zespół AudioFeels oraz Eva Nawrot. Z kolei w niedzielę 12 zespołów z całego świata rywalizowało w konkursie na najlepszą lodową rzeźbę. Zadania nie ułatwiła im pogoda. Kilka stopni powyżej zera i opady deszczu powodowały, że lód się topił i trudniej było go utrzymać. Przekonał się o tym m.in. polsko-fiński zespół, który, podczas budowy kilkumetrowej konstrukcji, nie zdołał utrzymać lodowej płyty i część rzeźby rozpadła się na kawałki.

Lodowe rzeźby na Rynku - zobacz film

Lodowy festiwal z efektami - zobacz film

Po całodziennym rzeźbieniu, jury (a nie mieszkańcy Poznania, jak było rok temu) wybrało trzy najlepsze prace. Zwycięski okazał się zespół z USA: Aaron Costic i T. J. Grubisha – który wyrzeźbił w lodzie ogromny motyw roślinny. Amerykanie w nagrodę otrzymali 1,5 tys. euro. Drugie miejsce zajęła rzeźba kobiety grającej na kontrabasie, którą wykonali Rosjanie. Z kolei trzecią nagrodę (500 euro) za grającego na instrumencie anioła otrzymali Kanadyjczycy.
Tradycyjnie, jak co roku, na poznańskim rynku odbywa się także kiermasz świąteczny. Można na nim kupić ręcznie malowane witraże, rzeźbione w drewnie ozdoby, ceramiczne naczynia czy góralskie skarpety.

– Jesteśmy na poznańskim kiermaszu po raz trzeci – mówi Jan Staszel z Zakopanego. – Sprzedajemy typowe dla naszego regionu pantofle, skarpety z naturalnej baraniej skóry lub wełny, żeby poznaniakom nie było zimno. A przy okazji można też u nas skosztować prawdziwego oscypka.
Spacerując po rynku można także napić się grzańca, zjeść kaszankę, pierogi, naleśniki albo gorące owoce oblane czekoladą.

Poznańskie Betlejem potrwa do 23 grudnia. W przyszły weekend będzie można wziąć udział m.in. w świątecznej grze miejskiej oraz zlocie gwiazdorów. A w niedzielę harcerze przyniosą Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Codziennie na ustawionej na Starym Rynku scenie będą się także odbywać koncerty. Jutro o godzinie 18 na akordeonie zagra Wojciecha Szopka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto