Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy Oborniki i Rogoźno bogatsze, a Rogoźno w dół

daria
Główny Urząd Statystyczny opublikował oficjalne dane dotyczące dochodów samorządów gminnych w 2015 roku, w których uwzględnione zostały dochody własne gmin, dotacje, subwencja ogólna oraz środki na dofinansowanie zadań.

Łącznie w 2015 roku dochody 2478 polskich gmin i miast na prawach powiatu wyniosły 158,2 mld złotych, rok wcześniej było to 5,6 mld zł mniej.

Najwyższe wpływy do budżetu odnotowała Warszawa, co nie jest w żadnym stopniu zaskoczeniem. W ubiegłym roku do kasy stolicy wpłynęło ponad 14,3 mld złotych, czyli o 533 mln złotych więcej niż w roku 2014. Poza Warszawą również 18 innych polskich miast może pochwalić się dochodem za rok 2015 przekraczającym miliard złotych. To o trzy samorządy więcej niż w 2014 roku, gdy miliarderami nie były jeszcze Olsztyn, Radom i Rzeszów. A jak pod względem dochodów wypadły gminy wchodzące w skład powiatu obornickiego?

Najwyżej klasyfikowana gmina Oborniki osiągnęła w roku 2015 dochód w wysokości przekraczającej 104,5 mln złotych. Wobec 101,7 mln dochodu w roku 2014 oznacza to wzrost o prawie 2,8 mln złotych. Osiągnięty wynik finansowy pozwolił obornickiemu samorządowi na zajęcie 180 lokaty w zestawieniu ogólnokrajowym wśród 2478 polskich gmin. W skali Wielkopolski Oborniki znalazły się na miejscu siedemnastym. Wyprzedziły je między innymi wszystkie wielkopolskie miasta na prawach powiatu: Poznań (3,32 mld złotych dochodu i piąte miejsce w skali kraju), Kalisz, Konin i Leszno, czyli samorządy mające z uwagi na pełnienie równoczesnej funkcji powiatów, należne im dotacje i subwencje. Ponadto przed Obornikami znalazły się powiatowe miasta prezydenckie Piła, Gniezno i Ostrów Wlkp. Z mniejszych, liczących 30 tys. i mniej mieszkańców gmin będących siedzibami powiatów, stolicę powiatu obornickiego wyprzedziły tylko Wrze-śnia, Jarocin, Krotoszyn, Śrem i Środa Wlkp. Przed Obornikami znalazły się jeszcze należące do aglomeracji poznańskiej miasta Swarzędz i Kórnik oraz znane z zamożności gminy wiejskie Tarnowo Podgórne i Suchy Las.

Z kolei gmina Rogoźno zajęła w zestawieniu 479 miejsce w skali kraju, osiągając w roku 2015 dochód w wysokości 52,1 mln złotych. Oznacza to, że w stosunku do roku 2014, kiedy to dochód gminy osiągnął prawie 53,8 mln, do miejskiej kasy wpłynęło o ponad 1,6 mln złotych mniej. Rogoźno wyprzedziły między innymi takie wielkopolskie gminy, jak Opalenica, Wronki, Trzcianka i Pniewy.

Gmina Ryczywół w roku 2015 osiągnęła dochody w wysokości przekraczającej 25,2 mln złotych, co dało jej 1283 miejsce w Polsce, czyli lokatę w okolicach połowy zestawienia. Jednak miejscowi samorządowcy mogą się cieszyć, gdyż w porównaniu z rokiem 2014 dochody ryczywolskiej gminy wzrosły o 1,63 mln złotych.

Ostatnie miejsce w rankingu z dochodem zaledwie 5,4 mln złotych zajęła gmina Podedwórze na Lubelszczyźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto