Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goci z Masłomęcza pomagają przy powstaniu skansenu na Ukrainie

kr
Goci z Masłomęcza pomagają przy powstaniu skansenu na Ukrainie
Goci z Masłomęcza pomagają przy powstaniu skansenu na Ukrainie Wioska Gotów w Masłomęczu
Przedstawiciele Stowarzyszenia "Wioska Gotów" w Masłomęczu, Muzeum w Hrubieszowie oraz Muzeum Zamojskiego brali udział w międzynarodowym forum, dotyczącym stworzenia skansenu kultury czerniachowskiej na Ukrainie. Dzielili się tam swoim doświadczeniem dotyczącym wykorzystywania wyników badań archeologicznych do promocji regionu.

- W oparciu o wyniki badań, z inicjatywy ukraińskich archeologów, służb konserwatorskich i samorządowców, zrodził się pomysł wybudowania w miejscu zakończonych już badań wykopaliskowych w Czernielowie Ruskim, nowoczesnego muzeum archeologicznego, obok którego miałaby powstać także gocka wioska – mówi prezes Masłomęckiego
Stowarzyszenia „Wioska Gotów”, Anna Hyrchała.

To będzie ogromny kompleks muzealny, który jednocześnie miałby być archeologicznym centrum naukowym, został już zaprojektowany i robi duże wrażenie. Jednym z inicjatorów tego ambitnego projektu jest Bogdan Stroceń, który wraz Igorem Geretą nieraz brał udział w badaniach wykopaliskowych w Masłomęczu, prowadzonych przez prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

Nasi wschodni sąsiedzi chcą skorzystać z doświadczenia polskiego stowarzyszenia, które wybudowało podobną wioskę w Masłomęczu i innych instytucji kultury.

Pomysł na stworzenie ośrodka na Ukrainie zrodził się w gromadzie Bajkowce, położonej 3 km od Tarnopola na Podolu, gdzie znajduje się niewielka wieś – Czernielów Ruski, w której przez wiele lat prowadzone były wykopaliska archeologiczne na gockim cmentarzysku kultury czerniachowskiej.

Według projektu dwa pawilony staną dokładnie nad rekonstrukcjami przebadanych już pochówków. Idea ta zyskała wsparcie ukraińskiego ministerstwa kultury.

- Warto dodać, że w tym samym czasie, co w Kotlinie Hrubieszowskiej, także na obszarze Ukrainy intensywnie rozwijało się gockie osadnictwo, a wyjątkowe zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych podróżowały po Europie i prezentowane były obok eksponatów z Masłomęcza czy Gródka – dodaje prezes stowarzyszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto