Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie. Bohaterowie powstania z powiatu obornickiego

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Data 27 grudnia 1918 r. zapisała się w ludzkiej pamięci, a wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego na stałe wpisały się w karty historii… Tego dnia, w stolicy Wielkopolski, w Poznaniu rozpoczął się zryw narodowowyzwoleńczy. Odegrał tu niemałą rolę Ignacy Jan Paderewski, który zmierzając z misją angielską na czele do Poznania został zatrzymany na rogozińskim dworcu kolejowym. Gdyby udaremniono Jego przyjazd do Poznania, czy rzeczywiście doszłoby do wybuchu Powstania Wielkopolskiego? Trudno powiedzieć...Jednak w Poznaniu Ignacy Jan Paderewski wygłosił płomienną przemowę, przesiąkniętą patriotyzmem, którą wysłuchało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Doszło do pierwszych strzałów.

Początki Powstania Wielkopolskiego

Początków Powstania nie należy jednak doszukiwać się tylko w wydarzeniach z 27 grudnia 1918 r. Przygotowania trwały znacznie wcześniej. W listopadzie 1918 r. wybucha w Niemczech rewolucja komunistyczna, której wpływy bardzo szybko się poszerzały, ujawniając tym samym zróżnicowanie narodowościowe państwa. Polacy wcieleni do armii pruskiej masowo dezerterowali i wracali w rodzinne strony. Na terenie Wielkopolski zaczęły się tworzyć Rady Robotniczo-Żołnierskie czy Rady Ludowe. Zróżnicowanie narodowościowe owocowało skomplikowaną sytuacją w składzie rad. Tam, gdzie przeważała ludność polska, do rad wchodzili prawie w 100% Polacy, przejmując władzę administracyjną. Ale nie wszędzie tak bywało… Na terenach Wielkopolski wciąż były liczne siły niemieckie.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Rogoźnie

Należy wspomnieć tutaj także o pamiętnej dacie 11 listopada 1918 r. Tego dnia Niemcy podpisały rozejm w Compiegne, budząc nadzieję na przyłączenie Wielkopolski do rodzącej się niepodległej Rzeczypospolitej. Niemcy poniosły druzgocącą klęskę, a Polacy w tej klęsce upatrywali możliwość zbudowania niepodległej Ojczyzny. Po I Wojnie Światowej reaktywowano Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół”, które w przypadku Rogoźna powstało już w 1906 r. Jednak Wielka Wojna spowodowała zawieszenie działalności „Sokoła”, a znaczna część członków Gniazda Sokolego poniosła śmierć na froncie. Tutaj niemałą rolę odegrał komendant miasta Rogoźna okresu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Aleksander Dyk, który nie tylko przyczynił się wraz z majorem Antonim Biskupskim do reaktywacji organizacji, ale także zajął się szkoleniem młodzieży ze strzelania i walki wręcz w pobliskich lasach siernickich.

Powstanie w Rogoźnie

Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 odegrało znacząca rolę w kształtowaniu się nie tylko granic rodzącej się II Rzeczypospolitej, ale także w naszej Małej Ojczyzny, ziemi rogozińskiej. Nasze lokalne powstanie wybuchło w noc sylwestrową 1919 r. Wówczas rogozińscy powstańcy podzieleni na grupy opanowali strategiczne punkty Rogoźna, m.in. Magistrat (mieszczący się w ratuszu nowomiejskim, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz), pocztę, dworzec kolejowy. Nie bez powodu obrano te cele. Tylko z nich żandarmeria pruska mogła przekazać informacje o ataku na pruską władzę oddziałom niemieckim znajdującym w sąsiedniej Chodzieży czy Pile.
1 stycznia 1919 r. Rogoźno oswobodzono, a na budynku poczty zawisła po raz pierwszy polska flaga. Ale to nie był koniec walk. To był dopiero początek…

Powstanie Wielkopolskie w Rogoźnie

Niemców internowano, wybrano komendanta miasta Rogoźna, mężów zaufania. Dowództwo nad lokalnymi powstańcami przejął mjr Antoni Biskupski oraz bracia Antoni i Wiktor Skotarczakowie. Nasi powstańcy ruszyli na różne fronty, na których toczyły się zagorzałe walki. Pod Chodzieżą, w styczniu 1919 r. pojawiły się pierwsze ofiary. Pierwszy zginął niechybnie Jan Konieczyński, marynarz armii pruskiej, który zrządzeniem losu był jednym z pierwszych, dzięki któremu wybuchło Powstanie Wielkopolskie w Rogoźnie, ale też jednym z pierwszych, który poniósł najwyższą ofiarę. Dziś w Mogile Zbiorowej spoczywa 18. Powstańców, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę.

Rogozińscy powstańcy zdobyli samochód pancerny Ehrhardt M-17

Do spektakularnych wydarzeń z początków 1919 r. należało zdobycie samochodu pancernego Ehrhardt M-17 pod Budzyniem przez rogozińskich powstańców, pod dowództwem Wiktora Skotarczaka i Leona Napiecka. Ta akcja napawała dumą, a sama historia przez długie lata była przekazywana z ust do ust. Ułożono nawet pieśń o zdobyciu pancernika na wzór kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Choć zdobycie samochodu nie przyniosło większych korzyści rogozińskim powstańcom, to jednak sama brawurowa akcja odbiła się głośnym echem, a „pancerna zdobycz” otrzymała imię „Pułkownik Kazimierz Grudzielski”.

Pancernik Pułkownik Kazimierz Grudzielski
archiwum MRR

Wkład kobiet w Powstanie Wielkopolskie w Rogoźnie

Należy pamiętać, że nie tylko mężczyźni zasłużyli się na polu chwały. Kobiety miały nie mniejszy udział w odzyskaniu niepodległości. To dzięki tym kobietom, znajdujących się w szeregach Polskiego Czerwonego Krzyża, wielu powstańcom, rannym na frontach Powstania udało się wrócić do zdrowia. To w dawnym Seminarium Nauczycielskim, obecnym Zespole Szkół im. H. Cegielskiego mieścił się lazaret wojskowy, który działał już wcześniej, bo w okresie I wojny światowej. Tam, kobiety z Rogoźna i okolic, zajmowały się nie tylko rannymi, ale także działaniami aprowizacyjnymi. Wśród nich znalazła się patronka Muzeum Regionalnego - Wojciecha Dutkiewicz wraz z siostrami.

Maria, Norbert i Wojciecha Dutkiewiczowie, uczestnicy powstania wielkopolskiego
archiwum MRR

Powstańcy nie zamierzali zakończyć walk w Wielkopolsce

Mimo ciągłych walk i potyczek nasi powstańcy uparcie walczyli o kolejne ziemie, wydzierając je spod panowania pruskiego. Znaczna część lokalnych powstańców przeszła pod rozkazy mjra Antoniego Biskupskiego oraz braci Antoniego i Wiktor Skotarczaków, walcząc po powstaniu m.in. na froncie litewsko-białoruskim. Nieliczni wzięli udział w Powstaniach Śląskich.

Żaden z aktywnych powstańców nie opowie swojej historii

Od tamtego czasu zachowały się tylko fotografie, dokumenty i realia przedstawiające choć część wydarzeń z lat 1914-1919. Jednak najbardziej cenne, tj. wspomnienia powstańców przepadły bezpowrotnie. Niestety, wśród nas już nie ma powstańców, którzy mogliby opowiedzieć nam o wydarzenia tamtego burzliwego okresu. Wraz z nimi odeszły cenne, nieraz wzruszające opowieści o poczynaniach miejscowych bohaterów. Zabrali ze sobą skarbnicę wiedzy, która dziś okazałaby się bezcenną. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego weterani utworzyli w 1920 r. Związek Powstańców Wielkopolskich, natomiast w Rogoźnie aktywnie działało Towarzystwo Powstańców i Wojaków.

Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Rogoźnie
archiwum MRR

Powstanie Wielkopolskie, a II Wojna Światowa

Ogromna część pamiątek po Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 została zniszczona podczas II wojny światowej, w obawie przed represjami ze strony okupanta hitlerowskiego. Niszczono je nie tylko przed obawą o utratę własnego życia, ale też najbliższych. Znaczna część weteranów w okresie II wojny światowej trafiła do obozów koncentracyjnych lub zginęła z rąk okupanta za własne przekonania i wartości, które przyświecały im od najmłodszych lat. W czasie okupacji nazwiska powstańców umieszczane były na liście proskrypcyjnej wrogów III Rzeszy, natomiast niemieckie oddziały Einsatzgruppen wyszukiwały uczestników zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1918-1919 i przeprowadzały na nich publiczne egzekucje.

Związek Weteranów Powstań Wielkopolskich

Po zakończeniu wojny organizacja weteranów powstania została reaktywowana pod nazwą Związek Weteranów Powstań Wielkopolskich, który w 1949 wszedł w skład ZBoWiD.
Nasz ostatni miejscowy powstaniec, Leon Kiełbasiewicz zmarł w 1995 r., jako ostatni świadek wydarzeń z tamtych lat.

Historia Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie

Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz od lat propaguje historię Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Na wystawie historycznej znajduje się fragment stałej ekspozycji ukazujący sylwetki naszych lokalnych bohaterów. Każdy powstaniec ma własną historię, która w połączeniu z innymi tworzy niesamowitą opowieść o wyzwoleniu naszej Małej Ojczyzny, o chęci walki, patriotyzmie, poświęceniu.

"Powstańcy wielkopolscy z ziemi rogozińskiej"

Biogramami rogozińskich powstańców możecie zapoznać się w książce pt. „Powstańcy wielkopolscy ziemi rogozińskiej” wydanej z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania. Pokazano tam sylwetki ponad 160. Bohaterów Rogoźna i okolic.

Oprac. Angelika Pilarska z Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie.

Historia Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie. Bohaterowie p...

ZOBACZ TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto