Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia przedwojennego harcerza Witolda z Obornik

OPRAC.: Alicja Durka
Witold Mieczysław Thiel urodził się 1. stycznia 1918 roku w Obornikach, był synem mistrza malarskiego i kupca (późniejszego uczestnika Powstania Wielkopolskiego 1918/1919), Maksymiliana i Anny - z domu Walicht. Witold był najmłodszym synem w rodzinie. Uczył się w Szkole Powszechnej Nr 1, a następnie w Miejskim Gimnazjum Koedukacyjnym w Obornikach, gdzie ukończył 4 klasę. Równocześnie pobierał prywatne lekcje gry fortepianowej.

W roku szkolnym 1938 -1939 uczył się w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu i w tym samym czasie pomagał rodzicom w prowadzeniu księgarni i sklepu papierniczego, który znajdował się pod adresem Rynek 5 w Obornikach.Witold dołączył do harcerstwa w wieku szkolnym, kiedy wstąpił do DH imienia Stefana Czarnieckiego. Od 1932 roku należał do miejscowej Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, posiadał stopień harcerski ćwika, a w Kiekrzu odbył kurs wioślarski i żeglarski.

W czasie okupacji pracował w Prowianturze Wojskowej (Heeresverpf- legungsamt) początkowo w Obornikach i od 1942 roku w Biedrusku. Gdy jechał w odwiedziny do rodziców w Generalnym Gubernatorstwie został zatrzymany przez niemiecką żandarmerię i osadzony w więzieniu w Rogoźnie. Na podstawie wyroku sądu w Rogoźnie został skazany na karę 6 miesięcy więzienia. Karę od 12 lutego do 12 sierpnia 1942 r. odbył w więzieniu we Wronkach. Po wyzwoleniu pracował kolejno w Spółdzielni Spożywców „Społem”, PZGS, Wielkopolskich Zakładach Przemysłu Drzewnego Nr 14 w Obornikach i w tym samym zakładzie pracy, z tym że o zmienionej nazwie - w Wielkopolskich Fabrykach Mebli S. A. Przez jedną kadencję był radnym MRN w Obornikach. Należał do Stronnictwa Demokratycznego, ZBoWiD i Związku Inwalidów Wojennych. Zainicjował uczczenie pamięci Ignacego Paderewskiego przez nazwanie ulicy jego nazwiskiem oraz umieszczenie na niej obelisku z tablicą pamiątkową.

Przez kilka lat był sekretarzem i prezesem miejscowego Zarządu Koła Śpiewaczego im. B. Dembińskiego oraz członkiem Zarządu Okręgowego Zjednoczonych Polskich Zespołów Śpiewaczych w Poznaniu. Działał również w Chórze Kościelnym im. Św. Cecylii.

28. stycznia 1945 roku w Obornikach poślubił Ludwikę Derakównę która urodziła w 1946 roku Bogusławę i 1948 roku Aldonę.

Witold Mieczysław Thiel zmarł 2. lutego 1985 roku w Sanatorium w Kowanówku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Obornikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto