Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia stadionu przy ul. Objezierskiej w Obornikach. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Daria Przybysz
Daria Przybysz
W 1932 roku zakończyła się budowa stadionu przy ul. Objezierskiej w Obornikach. To na tym stadionie przed wojną grały ze Spartą takie drużyny jak Legia Poznań, Admira Poznań, Warta Poznań, a nawet Borusia Berlin. Zobaczcie archiwalne zdjęcia obiektu.

Historia stadionu przy ul. Objezierskiej w Obornikach

Aż 85 lat musiało minąć aby stadion znajdujący się przy ulicy Objezierskiej doczekał się tak gruntowego remontu. To właśnie w roku 1932 zakończyła się budowa stadionu wraz z bieżnią, której inicjatorami byli Klub Sportowy Sparta, Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego oraz Bractwo Strzeleckie. Głównym inicjatorem budowy tego obiektu był ówczesny starosta powiatowy Jan Kozłowski.

Aż do roku 1932, mecze Sparty odbywały się na boisku, które mieściło się przy ulicy Jagiellońskiej, na zapleczu tartaku Baufelda (obecnie jest to teren w okolicach Kauflanda, Galerii Młyńska) ul. Stefanowicza, przy ciągu garaży oraz bloków mieszkalnych przy ulicy 11 Listopada. Boisko przy ulicy Jagiellońskiej oficjalnie jednak nie należało do klubu, dlatego też jego władze już od 1927 r. czyniły starania, aby magistrat, do którego teren ten należał, wydzierżawił go klubowi bezpłatnie.

Władze Obornik, chciały jednak aby stadion powstał pomiędzy torem kolejowym do Wronek nad Wełną, a drogą do Rudek. 10 maja 1927 roku powołano nawet specjalny komitet budowy boiska, na czele którego stanął ówczesny burmistrz Obornik Michał Maćkowiak. Ostatecznie komitet wraz z Magistratem ustalił, że nowy stadion powstanie przy Strzelnicy Bractwa Kurkowego. Do jego budowy przystąpiły: Klub Sportowy Sparta, Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego oraz Bractwo Strzeleckie.

Budowę obiektu zakończono w roku 1932. Środki na jego budowę zabezpieczyło starostwo powiatowe, Sejmik, oraz specjalnie utworzony fundusz do walki z bezrobociem. Obiekt jak na ówczesne czasy był bardzo nowoczesny. To właśnie na nim odbywały się mitingi lekkoatletyczne organizowane przez Komitet Wychowania Fizycznego o Przysposobienia Obronnego oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

To na tym stadionie grały przed wojną ze Spartą takie drużyny jak Legia Poznań, Admira Poznań, Warta Poznań, Borusia Berlin. Niestety lata mijały a obiekt niemodernizowany tracił na swoje wartości. Co prawa z okazji dożynek wojewódzkich organizowanych w latach 90. i 2000. udało się zrekultywować murawę, ale to wszystko.

W dobie nowoczesnych obiektów sportowych jakimi mogą się poszczycić Wągrowiec, Szamotuły, Swarzędz, Międzychód, a nawet Buk, żużlowa bieżnia w Obornikach przypominała ubogiego krewnego. Dlatego od 2015 r. burmistrz Obornik Tomasz Szrama czynił starania aby pozyskać środki na budowę bieżni, oraz wykonanie nawodnienia płyty głównej, wraz z wymianą murawy i oświetleniem. Magistrat zlecił wykonanie projektu, oraz rozpoczął procedury pozyskania środków unijnych.

Te udało się pozyskać z dwóch źródeł z Ministerstwa Sportu, oraz Urzędu Marszałkowskiego. Tomasz Szrama do swojego pomysłu musiał również przekonać radnych, którzy na jednej z sesji musieli zwiększyć budżet na to przedsięwzięcie. Bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoków wzwyż, w dal, trójskoku, skoku o tyczce oraz rzutnią do rzutu oszczepem, dyskiem, młotem oraz pchnięcia kulą – to elementy nowego kompleksu lekkoatletycznego W ramach umowy podpisanej 4 kwietnia 2017 r. przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę ze spółką GARDENIA Sport wymieniona została również murawa) i zamontowany został system automatycznego nawadniania.

Cały lekkoatletyczny kompleks jest oświetlony, co cieszy zwłaszcza obornickie biegaczki, które jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok, niechętnie trenują w plenerze. Koszt całości inwestycji to ponad 3,1 mln zł. Prawie milion złotych na ten cel gmina Oborniki pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej.

Opracowanie: Krzysztof Nowacki

Jubileusz MKS Sparta Oborniki

Rok 2022 będzie wyjątkowy dla piłki nożnej oraz klubu Sparta, bowiem wówczas minie 100 lat od założenia klubu. Informacje na temat historii obornickiej piłki nożnej będzie można przeczytać w przygotowywanej przez Krzysztofa Nowackiego monografii obejmującej lata 1922 – 2022 r. Znajdą się w niej m.in. opisy meczy z lat okresu II RP, informacje na temat drużyny Bolesława Zawieji, która po raz pierwszy w latach 60. awansowała do III ligi.

Przedstawione zostaną sylwetki trenerów, oraz zaprezentowane zarządy które przez lata działały na rzecz rozwoju piłki nożnej. W publikacji znajdzie się także ponad 200 zdjęć oraz indeks osobowy w którym znajdą się rodziny wielu oborniczan.

Historia stadionu przy ul. Objezierskiej w Obornikach. Zobac...

ZOBACZ TAKŻE

Do najbrutalniejszych zbrodni, jakie miały miejsce w ostatnich latach na terenie Powiatu Obornickiego z całą pewnością można zaliczyć podwójne morderstwo w Rogoźnie.

W listopadzie 2013 roku w jednym z domów jednorodzinnych w Rogoźnie dokonano makabrycznego odkrycia. W budynku przy ulicy Kochanowskiego znaleziono zwłoki dwóch kobiet, 53-letniej matki i jej 23-letniej córki.

Te zbrodnie wstrząsnęły mieszkańcami powiatu obornickiego. M...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto