Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu pacjentów leczyło się na COVID-19 w obornickim szpitalu w 2021 roku?

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Konrad Kozlowski
2021 rok był drugim, w którym towarzyszyła nam pandemia COVID-19. W Polsce zmagaliśmy się z trzecią i czwartą falą zachorowań, z których trzecia była w naszym regionie najtrudniejszą z dotychczasowych. Wymagała przygotowania najwyższej, jak do tej pory liczby łóżek. Na terenie SPZOZ Oborniki działał oddział covidowy.

Trzecia i czwarta fala pandemii COVID-19

2021 rok był jednym z najtrudniejszych dla szpitali w kraju. W Polsce zmagaliśmy się z trzecią i czwartą falą zachorowań, z których trzecia była w naszym regionie najtrudniejszą z dotychczasowych. Wymagała przygotowania najwyższej, jak do tej pory liczby łóżek. W wielkopolskich szpitalach najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywało 9.04.2021 r. – zajętych było wtedy ponad 3131 łóżek.

- Pierwszy rok walki z pandemią COVID-19 pokazał nam, które szpitale radzą sobie z nią najsprawniej. To z ich pomocy korzystaliśmy w pierwszej kolejności w trakcie kolejnych fal w 2021 r., biorąc pod uwagę potrzebę zabezpieczenia w całym regionie tak dla pacjentów z covid -19 jak i chorych na inne schorzenia. Niezmiennie cieszy nas dobra współpraca z dyrektorami szpitali i samorządami. Pokazując zestawienia liczby hospitalizacji za ubiegły rok, chcemy wskazać, które placówki miały najwięcej pracy przy leczeniu pacjentów z COVID-19 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Warto zwrócić uwagę, że to wysiłek zarówno kierownictwa szpitali i oddziałów, jak i lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu.

Pacjenci COVID-19 w Wielkopolsce

Walka z pandemią to nie tylko hospitalizacje. Wielkopolskie szpitale organizowały także transport dla zakażonych pacjentów, prowadziły laboratoria wykonujące testy w kierunku Sars-Cov-2, a także punkty pobrań wymazów. Wiele placówek angażowało się także w organizację punktów szczepień, prowadziło izolatoria, a od kwietnia 2021 roku oferowało ozdrowieńcom rehabilitację pocovidową.

- Każda fala stawiała przed nami lekarzami oraz całym personelem inne wyzwania, poszczególne okresy rozwoju pandemii różniły się przebiegiem klinicznym, początkowo pacjenci częściej trafiali do szpitali z zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, wymagali tlenoterapii, później leczyliśmy głównie pacjentów, u których występowała kompensacja innych chorób, szczególnie przewlekłych – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Pod koniec 2021 roku do szpitali trafiało też więcej dzieci niż na początku roku, pediatrzy coraz częściej obserwowali też PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci – chorobę, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko COVID-19 jest nową chorobą, ale też występujące po nim powikłania, które są najcięższe u pacjentów nieszczepionych.

Hospitalizacje COVID-19 w Wielkopolsce

W ubiegłym roku szpitale w Wielkopolsce sprawozdały niecałe 27 tys. hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. 1,2 tys. z nich, to hospitalizacje jednodniowe, w pozostałych przypadkach chorzy wymagali dłuższego pobytu na oddziałach.

Ilu pacjentów chorych na COVID-19 przyjął szpital w Obornikach?

Oddział covidowy, który działał na terenie SPZOZ Oborniki, odnotował łącznie 267 hospitalizacji w wyniku zakażenia COVID-19. W tym 14 hospitalizacji jednodniowych oraz 253 hospitalizacje, które wymagały dłuższego niż jeden dzień pobytu w szpitalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto