Jerzy Gendek został Mistrzem Świata w Quadratlonie

Alicja Durka
Quadrathlonm czyli rozszerzenie formuły standardowego triathlonu o dodatkową konkurencję: kajak. Jerzy Gendek startuje w zawodach z powodzeniem od lat. Tytuł Mistrza Świata wywalczył w zawodach w Kaposvar na Węgrzech w 2019 roku, a 5 września tego roku obronił tytuł w austriackim Ratscher.

Jerzy Gendek startował w kategorii 70+ i mistrzostwo wywalczył w czasie 2.20.14. Wicemistrzem został Czech Zdenek Mikolas, z czasem 2.24.53, a trzecie miejsce z czasem 2.46.15 wywalczył Niemiec Peter Appelt.

Jak sam przyznaje polski sportowiec - sport jest tym, co go w życiu napędza, dając przy tym ogromną radość oraz chęci do dalszej pracy. Quadrathlon, to konkurencja, w której Jerzy Gendek nie ma sobie równych. Jest ona jednak wciąż mało popularna w Polsce, chociaż jej zasady są proste. Quadrathlon jest tym samym co triathlon, z tą różnicą, że zawodnicy muszą dodatkowo pokonać jeszcze dystans na kajaku. W praktyce należy przepłynąć wpław 1,5 km, przejechać na rowerze 40 km, przepłynąć kajakiem 8 km oraz przebiec 10 km. Rogoźnianin startuje w kategorii wiekowej powyżej 70 lat. Jerzy Gendek od 1962 roku trenuje kajakarstwo. Później zainteresował się także bieganiem. Systematyczne treningi pozwoliły mu startować w maratonach. Z czasem zdecydował się wziąć udział w triathlonie, a obecnie startuje w quadrathlonie. Sukces to efekt ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń. To codzienny trening i tysiące pokonanych kilometrów pieszo, na rowerze, kajakiem i wpław.

Panu Jerzemu życzymy jeszcze tysięcy kilometrów pokonanych w zawodach, dużo siły i wytrwałości. Mamy również nadzieję, że w przyszłości wielu z nas będzie mogło pochwalić się podobną formą.