Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja o pozytywnej i negatywnej stronie Internetu [ZDJĘCIA]

magda
Z Internetu korzystają setki milionów osób na całym świecie. Wirtualny świat pozwala uczyć się, podróżować i poznawać nowych ludzi. Pomimo wielu dobrodziejstw, wiąże się ona z licznymi zagrożeniami.

Pozytywne i negatywne strony medium stały się przedmiotem konferencji. W sali Obornickiego Centrum Rekreacji 14 marca odbyła się konferencja „Dobra i zła strona Internetu”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z obornicką komendą policji oraz biblioteką.

W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele placówek oświatowych, pracownicy bibliotek, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Obornikach, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Obornikach.

Jako pierwsze wystąpiły Żyta Czechowska i Jolanta Majkowska, które przybliżyły temat „Rozwijania czytelnictwa z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Podczas wystąpienia autorki blogów edukacyjnych i trenerki mistrzów kodowania panie omówiły założenia i przedstawiły aplikacje, programy służące do tworzenia prezentacji lektur takimi jak lapbooki czy sketchnotki.

Następnie tematykę cyberprzestępczości i sposobów obrony przed nią przedstawił funkcjonariusz Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

-_Detektyw w swoim wystąpieniu podkreślił aspekty pozornej anonimowości w sieci oraz kwestie bezpieczeństwa. Policyjny ekspert zwrócił uwagę słuchaczy na właściwe zabezpieczenie danych w sieci, które mogą być wykorzystane przez internetowych przestępców. Funkcjonariusz przybliżył sposoby ich działania informując uczestników jak łatwo można stać się ich ofiarą _– dodaje Paweł Witzberg, rzecznik KPP Oborniki.

Omówione zostały przykłady niewłaściwego zabezpieczania dostępu do kont wirtualnych, poprzez umieszczanie banalnych haseł i ich wszechstronnego wykorzystania. Spotkanie było również świetną okazją, by podpowiedzieć, jak je konstruować, aby uchronić się przed cybernetycznym atakiem oraz jak bezpiecznie korzystać z internetowej komunikacji i kupować w sieci.

Funkcjonariusze poruszył także problem kopiowania kart bankomatowych i wyłudzenia pieniędzy od użytkowników sieci.

Następnie głos zabrała Karolina Lorkowska z Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie. Podczas wystąpienia „Gry komputerowe i fonoholizm, jako zagrożenia właściwego rozwoju dzieci i młodzieży” omówiła uzależnienia od komputerowej rozrywki oraz telefonów komórkowych.

Ich przyczyny były poparte praktyką pracy z dziećmi i młodzieży. Drugim podjętym problemem społecznym wśród dzieci i młodzieży było uzależnienie od gier komputerowych i zagrożeń jakie się z tym wiążą.

Ostatnim prelegentem był Paweł Witzberg z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Policjant w swoim wystąpieniu „Zagrożenia cyberprzestrzeni – cyberprzemoc w kontekście sprawy i ofiary” zwrócił uwagę, że poza licznymi korzyściami płynącymi z korzystania z Internetu, jest ona źródłem negatywnych treści oraz nośnikiem wielu niewłaściwych przykładów zachowań.

- _Uwaga słuchaczy została skupiona na zagrożeniach wynikających choćby z zawierania nowych znajomości online, negatywnych treści nawołujących do nienawiści czy promujących niezdrowy i ryzykowny tryb życia. Podczas wystąpienia przedstawiłem sposoby ochrony przed nią oraz procedury postępowania w przypadku, gdy dziecko padło jej ofiarą _– dodaje rzecznik.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto