Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja wokół twórczości Antoniego Małeckiego

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach
Konferencja popularnonaukowa odbyła się 6 października. Tematem przewodnim było życie i twórczość Antoniego Małeckiego z okazji 200-lecia urodzin. Obchodom jubileuszu Antoniego Małeckiego patronuje starosta obornicki Zofia Kotecka i burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Konferencja wokół życia i twórczości Antoniego Małeckiego w Objezierzu

W minioną środę, 6 października odbyła się konferencja wokół życia i twórczości Antoniego Małeckiego. Wydarzenie miało miejsce w Objezierzu, gdzie polski historyk literatury się urodził. Tłumy przybyłych osób wzięły czynny udział w dyskusji.

- Zaproszeni goście pochylili się nad wybranymi aspektami jego życia i twórczości, a publiczność wysłuchała
w sumie 10 wystąpień, które pozwoliły przybliżyć sylwetkę tego wybitnego humanisty - informuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach.

Panel został otwarty przez przedstawicieli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Sesję otworzył dyrektor biblioteki, Mateusz Klepka, a pierwszy panel zainaugurowali przedstawiciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – Małgorzata Orzeł i Robert Forysiak-Wójciński. Przygotowali oni komunikat dotyczący sygnetu Adama Mickiewicza przekazanego w darze Józefowi hr. Grabowskiemu.

Działalność Małeckiego

Następnie dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, naświetlił działalność Małeckiego związaną z badaniem dziejów narodu polskiego, w szczególności z podważaniem historiograficznych mitów epoki romantyzmu.

Zbiory biblioteczne

Pierwszą część zamykało wystąpienie kierownik BPMiG w Obornikach, Agnieszki Brust, która zaprezentowała gromadzone od lat zbiory biblioteki obejmujące zarówno dzieła Antoniego Małeckiego, jak i opracowania na temat życia i twórczości naszego patrona.

Małecki propagował twórczość Juliusza Słowackiego

W drugiej części konferencji głos zabrali dr hab. Zofia Dambek-Giallelis oraz prof. dr hab. Zbigniew Przychodniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy w zajmujący sposób opowiadali o jednym z najważniejszych obszarów działalności Małeckiego, jakim było opracowanie, wydanie i propagowanie twórczości Juliusza Słowackiego.

Wspomnienia Franciszka Mickiewicza

Irena Najdek z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach sięgnęła do wspomnień Franciszka Mickiewicza, z którym przyjaźnił się Antoni Małecki, natomiast Monika Hancyk z Biblioteki Publicznej w Obornikach porównała źródła, z których czerpał młody Małecki pisząc rozprawę „O życiu i pismach Mickiewicza”.

Antoniego Małeckiego meandry genealogiczne

Podczas ostatniego panelu publiczność miała okazję wysłuchać dyrektora Mateusza Klepki, który zaprezentował małeckiana znajdujące się w zbiorach obornickiej książnicy. Bronisław Witt przedstawił zebranym panoramę rodu Goetzendorf-Grabowskich, a sesję zakończyło wystąpienie Zbigniewa Adamczewskiego i Henryka Brodniewicza pt. „Antoniego Małeckiego meandry genealogiczne”.

Więcej szczegółów:

Konferencja wokół twórczości Antoniego Małeckiego

ZOBACZ TAKŻE:

Koncert pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Zespołu Piramidy [ZDJĘCIA]

Oborniki w 1989 roku. Spontaniczne spotkanie działaczy Solid...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto