Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Wielkopolsce - podsumowanie, jak się zachowywać

Alicja
Koronawirus pojawił się nagle i zatacza coraz szersze kręgi. Dramatycznie rośnie liczba zarażonych nim osób, przybywa też ofiar śmiertelnych. Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem jest w Europie, gdzie doszło też już do kilkunastu zgonów.

W Polsce wykryto już kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Do środy (tj. 11.03.20) na świecie potwierdzono chorobę u 121 061 osób na świecie. Od czasu ogłoszenia pierwszego przypadku infekcji (30.12.2019) zmarło 4368 pacjentów, w tym ponad tysiąc poza Chinami, m.in. 631 osób we Włoszech, 354 w Iranie, 54 w Korei Południowej, 47 w Hiszpanii, 33 we Francji, 29 w USA, 12 w Japonii, 7 w Iraku, 6 w Wielkiej Brytanii i 4 w Holandii. Podano liczbę 66 216 wyleczonych.
Wirus nazywany też 2019-nCoV obecnie najszybciej rozprzestrzenia się poza Azją. Największym w Europie ogniskiem wywoływanej przez niego choroby COVID-19 są Włochy.
W Polsce badania na koronawirusa przeprowadza się jedynie u wybranych osób. Ich liczba z każdym dniem rośnie co raz szybciej. Pacjenci, u których potwierdzono obecność koronawirusa w organizmie, są hospitalizowani.

Zamknięte szkoły, uniwersytety i instytucje kulturalne

W ubiegłym tygodniu wiele szkół i uczelni postanowiło zawiesić zajęcia na przynajmniej dwa tygodnie. Z tego względu burmistrz Obornik zwołał spotkanie Sztabu Kryzysowego, na którym zdecydowano, że szkoły i przedszkola nie zostaną zamknięte. Zalecono jednak wstrzymanie wszelkich działań, podczas których realizowane są zajęcia integrujące dzieci z osobami starszymi. W tym planowane wspólne tworzenie ozdób wielkanocnych. Ograniczone zostanie również wchodzenie rodziców na teren placówek.
Konflikt rozwiązała decyzja ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego, w której uznano, że od poniedziałku wszystkie szkoły i uczelnie wyższe w Polsce będą zamknięte przez dwa tygodnie. Instytucje kulturalne i baseny również zawieszą swoją działalność na dwa tygodnie.
- Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzi, a takimi są także placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i uczelni wyższych w kraju na dwa tygodnie - mówi Mateusz Morawiecki.
W sytuacji, gdy zamknięte są placówki dydaktyczne, nowa specustawa ws. koronawirusa daje możliwość otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności sprawowania opieki. Zasiłek należy się jedynie rodzicom dzieci do lat 8
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Obornikach podjęła decyzję o tymczasowym zakazie odwiedzin pacjentów. Zakaz obowiązywać będzie do odwołania. W wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na odwiedziny.
- Mieszkańcy są dobrze poinformowani, mają możliwość przekazania posiłku czy bielizny choremu. Jednak na teren szpitala nie wpuszczamy ze względu na zagrożenie - tłumaczy dyrektor.
Jest to bardzo istotne, bo na terenie szpitala przebywają osoby, które są szczególnie narażone na powikłania związane z zarażeniem

Czy mamy się czego bać?

Koronawirus rozprzestrzenia się niezwykle szybko. W najbliższych tygodniach raczej nie będziemy dysponować żadnym skutecznym lekiem przeciwko koronawirusowi SARS-Cov-2, nie istnieje też skuteczna szczepionka.
Najbardziej niepokojący jest jednak stan polskiej służby zdrowia, która nie jest przygotowana przyjęcie dużej liczby chorych osób. Już teraz szpitale są przepełnione.
Dlatego tak istotne jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najważniejszym elementem obrony przed wirusem jest unikanie kontaktu z nim, czyli zwrócenie uwag na higienę.
Częste mycie rąk, zwłaszcza w miejscach publicznych i po powrocie do domu to absolutna podstawa. Warto pamiętać, by nie dotykać okolicy twarzy.
Należy czyścić również przedmioty, których często dotykamy, takich jak: telefon, klucze, czy portfel.
Jeśli czujemy się gorzej warto zostać w domu. Nawet jeśli nie zagraża nam koronawirus, to rozprzestrzenianie innych wirusów jest w tym trudnym okresie szczególnie nieodpowiedzialne. Jeśli jednak zdarzy nam się kichnięcie lub kaszlnięcie w przestrzeni, gdzie znajdują się inni ludzie należy zakrywać usta i nos zgięciem łokcia lub chusteczką higieniczną, którą od razu po użyciu wyrzucimy do śmieci.
Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniego odstępu od innych ludzi. Najprostszą metodą będzie unikanie tłumów, więc dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie z zaplanowanych imprez, koncertów, czy podróży.
Jeśli jednak znajdziemy się w miejscu publicznym, absolutnie nie wolno korzystać ze wspólnych naczyń, butelek, czy sztućców.

Objawy

Osoby zarażone koronawirusem skarżą się zazwyczaj na takie objawy jak: gorączka, kaszel, czy duszności. Łatwo więc pomylić je z dobrze wszystkim znaną grypą. Zwykle pierwsze symptomy były widoczne między 2. a 14. dniem zakażenia.
Najbardziej narażone na poważne powikłania są osoby starsze. Dlatego zaleca się, by zwłaszcza teraz osoby po 60 roku życia oraz cierpiące na inne choroby ograniczały wyjścia z domu do minimum. Dobrym pomysłem będzie poproszenie kogoś o zrobienie zakupów żywnościowych i wykupienie recepty, czy innych potrzebnych leków.
Najważniejsze jednak śledzenie na bieżąco komunikatów i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego na stronie www.gis.gov.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto