Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościółek został przebudowany. Sprawdźcie jak wygląda w środku!

Szymon Filipowski
Szymon Filipowski
Kościół św. Krzyża w Obornikach swe początki datuje na XV wiek. Bez wątpienia kościółek jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych obornickich zabytków. W 2015 roku rozpoczęto prace mające na celu przebudowę kościółka i przywrócenia mu dawnej świetności.

Wieloetapowa modernizacja kościółka rozpoczęła się w 2015 roku. W trakcie remontu wykonano między innymi renowację konstrukcji drewnianych ścian, naprawiono wypełnienia szkieletu szachulcowego, wzmocniono belki stropowe i więźbę dachową oraz zamontowane nowe rynny.

Modernizację przeprowadzono również we wnętrzu kościółka. Odświeżono polichromie, ołtarz główny, figurę Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzącą z XVI wieku, Matki Boskiej i św. Jana, antepedium ołtarza głównego, obrazy olejne, ambonę, ołtarz boczny prawy p.w. Matki Boskiej XVIII w., ołtarz lewy boczny p.w. Świętej Rodziny XVIII w., chór, prospekt organowy, konfesjonały, żyrandol oraz podłogę i ławki.

Wykonanie prac możliwe było dzięki finansowemu wsparciu Archidiecezji Poznańskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Oborniki, Powiatu Obornickiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz parafię p.w. Miłosierdzia Bożego w Obornikach.

- Od początku bardzo kibicowałem księdzu Zbigniewowi Urnemu gdy tylko pojawił się pomysł renowacji tego jednego z najważniejszych zabytków w naszym mieście. Dlatego także gmina Oborniki wspierała ten projekt finansowo dając środki, ale także merytorycznie organizując tam wspólnie z biblioteką koncerty i wykłady które konieczne były do pozyskania przez parafię środków zewnętrznych. Cieszy mnie także fakt, że kościółek będzie otwarty dla mieszkańców ale także dla turystów którzy będą mogli zobaczyć to przepiękne wnętrze - mówi burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

KAWAŁEK HISTORII

Pierwsza wzmianka o świątyni świętokrzyskiej pochodzi z 1504 roku, kiedy to wymieniono dwór mieszczanina obornickiego, Wojciecha Skrzetuskiego, który usytuowany był tuż przy posesji kościoła św. Krzyża i pełnił funkcję pomocniczą dla świątyni parafialnej NM Panny z prepozyturą. Początkowo kościółek zbudowany był z drewna i różnił się od obecnej świątyni wielkością. Wewnątrz znajdowały się: nawa dla wiernych, "niewielki chór", czyli prezbiterium, w którym mieścił się ołtarz oraz miejsce dla duchownych. Przypadający na ten okres wzrost kultu Krzyża Świętego, spowodował wzbogacenie kościoła w wiele pobożnych darów z wizerunkiem Chrystusa. Z tego czasu pochodzi prawdopodobnie krucyfiks w ołtarzu głównym.

W roku 1746 nadano kościołowi przywilej uroczystego obchodzenia w dniu 14 września odpustu Podwyższenia krzyża świętego. Przywilej ten został ponowiony w latach 1786 oraz 1870. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowała się do naszych czasów ozdobiona złoconymi rzeźbami ambona rokokowa z trzeciej ćwierci XVIII w.

Drewniany kościółek św. Krzyża w Obornikach w 1766 roku został całkowicie odbudowany z fundacji Łucji Łoyczykowskiej i jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków w mieście. Budynek o konstrukcji szachulcowo-zrębowej z późnobarokowym i rokokowym wyposażeniem zachwyca zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Niestety czas nie był łaskawy dla świątyni i z roku na rok przybliżał konieczność podjęcia kosztownych i długotrwałych prac konserwatorskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto