Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego weźmiesz w 2022 r. Prezydent podpisał ustawę. Kto kupi mieszkanie bez wkładu własnego?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego ma być dostępny dla osób do 40. roku życia.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego ma być dostępny dla osób do 40. roku życia. 123RF.com
Udostępnij:
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie można wziąć już w 2022 r. dzięki zmianom w prawie w ramach Polskiego Ładu. Prezydent podpisał ustawę, która ułatwi zakup mieszkania lub domu. Dodatkowo jeśli rodzina powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, państwo spłaci część naszego kredytu w ramach tzw. spłaty rodzinnej. W przyszłości zakup nieruchomości ułatwią też planowane bony mieszkaniowe.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Zakup nieruchomości stanie się łatwiejszy

W ramach pakietu reform nazwanego Polskim Ładem przewidziano dwie nowe formy pomocy dla kupujących mieszkania. Będą to:

Dodatkowo w 2022 r. wprowadzona zostanie możliwość budowy domu bez pozwolenia na budowę do 70 m2.

Jak podał rząd, jako pierwszy uruchomiony zostanie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – ustawa wejdzie w życie w I połowie 2022 r. (pół roku po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw). Również w 2022 r. ruszą przygotowania do wprowadzenia bonów (zapisy, weryfikacja kandydatów), natomiast same bony wystartują 1 stycznia 2023 r.

Kredyt bez wkładu własnego – na czym to polega?

Nowe rozwiązanie ma pomóc osobom, które chciałyby wziąć kredyt hipoteczny, ale mają problem z zebraniem pieniędzy na wkład własny. Teraz nie będzie to konieczne – dzięki państwowej gwarancji bank udzieli kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego.

Państwo pokryje od 10 do 20 proc. kwoty kredytu (ale nie więcej niż 100 tys. zł), co zastąpi wkład własny. Okres spłaty kredytu z gwarancją to co najmniej 15 lat. Kredyty takie będą udzielane do dnia 31 grudnia 2030 r.

– Z perspektywy kredytobiorcy to dodatkowa kwota, która oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny bez środków własnych, ale oczywiście powiększa ona kredyt i to zobowiązanie trzeba będzie spłacić – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha w rozmowie z „Super Expressem”.

Kredyt objęty gwarancją będzie udzielany wyłącznie w złotówkach. Będzie można się o niego starać tak samo, jak o zwykły kredyt (ale tylko w bankach, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego). Pieniądze wolno przeznaczyć na następujące cele:

 • zakup mieszkania lub domu (w tym koszty wykończenia nieruchomości),
 • zakup działki na cele budowlane,
 • budowa domu jednorodzinnego,
 • wkład budowlany.

Przez cały okres trwania gwarancji nie można wykorzystywać nieruchomości kupionej czy wybudowanej dzięki kredytowi do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakup mieszkania bez wkładu własnego. Kto może skorzystać z tej opcji?

Jak wyjaśnia rząd, warunkiem skorzystania z nowego kredytu jest nieposiadanie na własność żadnego mieszkania ani domu (nie wolno też mieć spółdzielczego prawa do nieruchomości). Przewidziano jednak pewne wyjątki dla rodzin wielodzietnych.

Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 m2, gdy dzieci jest dwoje, 75 m2, gdy dzieci jest troje, i 90 m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma – czytamy w komunikacie.

Kredytobiorca chcący otrzymać kredyt bez wkładu własnego musi mieć zdolność kredytową, a więc odpowiednio wysokie, stabilne zarobki (ocenia to bank).

Co ważne, nie można otrzymać kredytu bez wkładu własnego, jeśli kredytobiorcy albo którejś z osób w jego gospodarstwie domowym już takiego kredytu udzielono. Innymi słowy, na jedno gospodarstwo domowe można wziąć tylko jeden taki kredyt.

Z nowego kredytu mogą skorzystać również osoby mieszkające poza terytorium Polski, o ile mają obywatelstwo polskie lub prowadzą gospodarstwo domowe wraz z osobą posiadającą takie obywatelstwo (i biorą kredyt wspólnie).

Spłata rodzinna, czyli dopłaty do kredytów

Jeśli w trakcie spłaty kredytu bez wkładu własnego (z gwarancją bankową) rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko, BGK spłaci część kredytu:

 • 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka,
 • 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka.

Z tego rozwiązania, nazwanego spłatą rodzinną, skorzystają tylko osoby, które:

 • w dniu spłaty nie są właścicielami żadnej innej nieruchomości niż ta nabyta dzięki kredytowi bez wkładu (nie można też mieć spółdzielczego prawa do nieruchomości),
 • prowadzą gospodarstwo domowe na terenie Polski,
 • nadal spłacają kredyt (nie doszło do wypowiedzenia umowy).

Mieszkania bez wkładu własnego, ale z limitem cenowym

Wprowadzony zostanie górny limit ceny nieruchomości, jaką można nabyć za kredyt z gwarancją.

– Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu – czytamy w Polskim Ładzie.

Oznacza to, że jeśli rodzina wybierze zbyt drogą nieruchomość, straci szansę na gwarancję kredytową. Ma to zapobiec kupowaniu w ramach programu luksusowych mieszkań.

Limit ceny metra kwadratowego będzie zależał od:

 • województwa i miasta, w którym kupowany jest lokal (zostaną uwzględnione różnice w cenach mieszkań między regionami),
 • zmieniających się kosztów budowy mieszkań,
 • tego, czy lokal kupowany jest na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

Dodatkowo w razie potrzeby limity będzie mogła obniżyć Rada Ministrów.

Bon mieszkaniowy – wsparcie na zakup nieruchomości lub budowę domu

Inną formę wsparcia przy zakupie nieruchomości – bon mieszkaniowy – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Ustawa o bonach jeszcze nie została przyjęta, gdyż wciąż trwają nad nią prace. Według „DGP” bony ruszą 1 stycznia 2023 r. i będą dostępne do 31 grudnia 2030 r. Pieniądze uzyskane w ramach bonu będzie można przeznaczyć na zdobycie własnego mieszkania lub domu. Do uzyskania jest maksymalnie 100 tys. zł. Przewiduje się dwa warianty bonu:

 • społeczny bon mieszkaniowy – dla rodzin z dziećmi oraz osób bezdzietnych nieposiadających własnego mieszkania,
 • rodzinny bon mieszkaniowy – dla rodzin, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba niepełnosprawna.

Bon przyznawany będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek beneficjenta. Można będzie go zrealizować między 1 stycznia a 31 grudnia następnego roku (czyli np. osoba składająca wniosek w 2023 r. skorzysta z bonu w 2024 r.). W razie potrzeby można będzie za opłatą przedłużyć ważność bonu o kolejny rok.

Na wszystkie typy bonów rząd przeznaczy rocznie kwotę do 1,2 mld zł. Gdy budżet się wyczerpie, kolejne złożone wnioski o bon nie będą już rozpatrywane.

Społeczny bon mieszkaniowy – jakie kwoty i dla kogo?

Społeczny bon mieszkaniowy pozwoli uzyskać do 40 tys. zł. Kwota wsparcia zależeć będzie od wielkości gospodarstwa domowego. Osoba samotna może liczyć na 5 tys. zł, bezdzietne małżeństwo na 10 tys. zł, a małżeństwo z dziećmi na 25 tys. zł (jedno dziecko) lub 40 tys. zł (dwójka dzieci). Żeby otrzymać bon, trzeba będzie spełniać kryterium dochodowe, czyli mieć zarobki uniemożliwiające otrzymanie kredytu w banku (nie dotyczy starań o mieszkanie ze spółdzielni).

O bon może się starać osoba prowadząca gospodarstwo domowe, w którym żaden z członków nie posiada na własność domu ani mieszkania ani nie zbył prawa do takiej nieruchomości na drodze darowizny w ciągu ostatnich 3 lat. Osoba prowadząca gospodarstwo domowe nie może również dysponować spółdzielczym prawem do lokalu ani być stroną umowy deweloperskiej lub umowy o wkład budowlany.

Pieniądze z bonu można będzie przeznaczyć na następujące cele:

 • partycypacja w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez MRPiT, bon społeczny nie może być przeznaczony na sfinansowanie budowy domu.

Rodzinny bon mieszkaniowy – kto może liczyć na wsparcie i jakie?

Rodzinny bon mieszkaniowy to opcja dla rodzin z co najmniej trójką dzieci lub z osobą niepełnosprawną. Co ważne, ten bon mogą uzyskać zarówno osoby posiadające własne mieszkanie, jak i osoby go pozbawione. Będzie to jednak miało wpływ na wysokość wsparcia.

Rodzina nieposiadająca mieszkania lub posiadająca nieruchomość o powierzchni do 65 m kw. może liczyć na 100 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Każde kolejne dziecko podnosi tę kwotę o 15 tys. zł.

Rodzina, która ma już własne mieszkanie o metrażu powyżej 65 m. kw., otrzyma niższe wsparcie – 55 tys. zł przy trójce dzieci lub z osobą z niepełnosprawnością. Podobnie jak w poprzednim przypadku, każde kolejne dziecko oznacza dodatkowe 15 tys. zł.

Środki z bonu rodzinnego mogą zostać wykorzystane na:

 • partycypację w TBS lub SIM,
 • wkład mieszkaniowy przy staraniu się o lokal w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • budowę domu jednorodzinnego.

Należy podkreślić, że rodzina korzystająca z bonu nie otrzyma pieniędzy do ręki – zostaną one przelane bezpośrednio na rachunek bankowy TBS, spółdzielni, dewelopera czy osoby prywatnej, od której kupowana jest nieruchomość.

[QUIZ] Czy jesteś gotowy na kupno mieszkania?

Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski  

Wideo

Materiał oryginalny: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego weźmiesz w 2022 r. Prezydent podpisał ustawę. Kto kupi mieszkanie bez wkładu własnego? - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
daria
miałam akurat spory wkład własny jak kupowałam mieszkanie na osiedlu Gdańskie Tarasy, dzięki temu nie musiałam zaciągać dużego kredytu i szybciej go spłacę
Dodaj ogłoszenie