Kto ma zlecić zbadanie wpływu żwirowni na wody?

daria
Udostępnij:
Mieszkańcy sołectwa Jaracz, składając liczne petycje przeciwne lokalizacji w Rożnowicach wielkiego wyrobiska żwiru, zwracają uwagę na szereg zagrożeń przyrodniczych i środowiskowych dla całej okolicy.

W ostatnim czasie na pierwszy plan w dyskusji publicznej wysunęło się szczególnie jedno z nich, związane z możliwymi problemami ujęcia wody dla Obornik w Kowanówku i koniecznością wykonania z tego powodu badań hydrologicznych i hydrogeologicznych, które wyjaśnią, jakie wyrobisko będzie miało wpływ na ilość wody w położonej po sąsiedzku Wełnie.

Podczas posiedzenia komisji gospodarczej rady powiatu, o której pisaliśmy, temat szeroko referowała naczelnik wydziału ochrony środowiska w starostwie powiatowym Ewa Durasiewicz, pytając jednocześnie burmistrza Obornik Tomasza Szramę, czy rozważy wykonanie takich badań. Burmistrz podkreślił, że planowany obiekt położony jest na terenie gminy Rogoźno, jednak dodał, że nie widzi problemu w partycypacji w kosztach, razem z gminą Romana Szuberskiego.

Nie upłynęło jednak wiele czasu i obaj burmistrzowie postanowili wystosować pismo do starosty Adama Olejnika. Zasugerowali w nim, że jeżeli starosta uważa wykonanie badań za zasadne, to gminy mogą partycypować w kosztach, co oznacza, że instytucją je zlecającą miałoby być starostwo, które wskazali jako organ administracji geologicznej.

Starosta Adam Olejnik nie zgodził się z argumentacją burmistrzów, a w liczącej trzy strony odpowiedzi, wzbogaconej o stanowiska marszałka województwa i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej uzasadnił, że jest właściwie chybionym adresatem pisma, gdyż starostwo nie jest organem uprawnionym do zlecenia takich badań.

- Sporządzenie dokumentacji hydrologicznej i hydrogeologicznej powinien zlecić Burmistrz Rogoźna jako organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia oraz jako organ uzgadniający w ewentualnym późniejszym postępowaniu prowadzonym przez marszałka województwa w sprawie wydania koncesji na wydobycie kopaliny ze złoża Jaracz MD - napisał starosta Adam Olejnik, dodatkowo wyjaśniając, że w przypadku złożenia w starostwie powyższej dokumentacji do zatwierdzenia, jeżeli badania zostaną wykonane, to powiat będzie musiał dokonać jej weryfikacji, wraz z poniesieniem wszelkich kosztów z tym związanych, w tym niezbędnych ekspertyz.

W piśmie starosty podzielony też został pogląd, że wyrobisko będzie miało niewątpliwie zły wpływ na stosunki wodne w Wełnie, Flincie i Starej Flincie.

Oszuści podszywają się pod numer ZUS-u

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie