Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej - Karolina Steinke

Szymon Filipowski
Szymon Filipowski
Karolina Steinke jest uczennicą Technikum EkonomicznoAdministracyjnego nr 1 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Poznaniu. Osiemnastolatka uczęszcza do klasy patronackiej o profilu technik ekonomista. Mieszkanka Obornik swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już jako dziecko.

- Od pierwszych lekcji rytmiki w przedszkolu nie rozstaję się z muzyką. Tak naprawdę osobą, która zauważyła we mnie zdolności wokalne i rozbudziła pasję jest Pani Barbara Zaranek , która była moją pierwszą nauczycielką muzyki w szkole w Rożnowie - opowiada Karolina. Następnie młoda wokalistka zaczęła uczęszczać na zajęcia śpiewu do szkoły muzycznej „Yamaha”, gdzie lekcje prowadziła Pani Agnieszka Wichłacz. Właśnie tam rozwinęła swoje umiejętności muzyczne i szlifowała wokal. Nastolatka nie wyobraża sobie życia bez śpiewu. To dzięki muzyce przejawia swoje emocje, daje radość innym oraz wyraża miłość do Boga.

OSIĄGNIĘCIA
Karolina Steinke od wielu lat uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie Wielkopolski. Mikrofonia to przegląd młodych talentów muzycznych, w których wokalistka bierze udział już od czasów szkoły podstawowej. W konkursie, który organizowany jest w Obornickim Ośrodku Kultury, dziewczyna wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsca. 24 marca w Sali Lubrańskiego w Poznaniu odbyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej „Piosenka może czas pokonać” im. Leopolda Kozłowskiego Kleinmana, w którym nastolatka zajęła pierwsze miejsce wykonując utwory „Jehudit” Jacka Cygana i Leopolda Kozłowskiego oraz „Krzyżówkę” Mariana Hemara. Jest to największe dotychczasowe osiągnięcie rożnowianki. Podczas tego samego wydarzenia zdobyła również nagrodę publiczności, której się całkowicie nie spodziewała, a która była dla niej ogromnym powodem do dumy. W ubiegłym roku w trakcie piątej edycji konkursu zajęła drugie miejsce. Głównym celem konkursu jest propagowanie dialogu międzykulturowego, popularyzowanie i rozwijanie zainteresowania kulturą i tradycją żydowską, propagowanie twórczości kompozytorów i autorów tekstu okresu międzywojennego – Polaków pochodzenia żydowskiego, ożywianie aktywności muzycznej i kształtowanie wrażliwości artystycznej młodzieży oraz wdrażanie do współzawodnictwa opartego na wzajemnym poszanowaniu i tolerancji. Organizatorami wydarzenia był Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu i Poznańska Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Konkurs skierowany był dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych, uczniów gimnazjów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz przeznaczony dla solistów, którzy mogli przedstawić piosenki żydowskie, napisane przez polskich twórców oraz zagraniczne, przetłumaczone na język polski. Do kolejnych ważnych osiągnięć Karoliny należy zdobycie II. Miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Krakowie. Wokalistka brała udział również w takich wydarzeniach, jak: Archidiecezjalny Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej w Poznaniu, podczas obornickich Oskarów, Dniu Seniora czy We Wspólnym Kolędowaniu, które odbyło się w styczniu na deskach OOK. Na co dzień śpiewa w zespole zwanym „Jakuba Koza i przyjaciele”. Należy również do Obornickiej Orkiestry Dętej, która obecnie funkcjonuje przy Obornickim Ośrodku Kultury. Jest to zespół kontynuujący obornickie tradycje muzyczne pochodzące z czasów dwudziestolecie międzywojennego.

RODZINA
Największym wsparciem dla dziewczyny jest rodzina, która od początku towarzyszy jej we wszystkich plebiscytach, w których bierze udział. Osobą, na którą zawsze może liczyć jest mama. To właśnie ona zawozi ją na zajęcia wokalne, próby, wydarzenia kulturalne i liczne konkursy. - Mam wielu wspaniałych przyjaciół, którzy dają mi oparcie i zawsze stoją za mną murem. Dyrekcja i grono pedagogiczne również trzymają za mnie kciuki i zawsze są ze mną – dopowiada Karolina. To dla niej niezwykle ważne, że wokół niej są ludzie, na których zawsze może polegać, a każde dobre słowo jest jeszcze większą motywacją do działania.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Wielkim marzeniem Karoliny jest nauczyć się gry na pianinie. Jej największą miłością jest śpiew, ale każda aktywność związana z muzyką jest kolejną szansą na rozwój. Młoda oborniczanka nie ukrywa, że pomogłoby jej to w przyszłości założyć własny zespół, w którym mogłaby śpiewać i grać wraz z przyjaciółmi. Obecnie Karolina przygotowuje się do ogólnopolskiego konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Jest to koncert wokalny na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej, który odbywa się co roku od 1997 r. Powstał dzięki zaangażowaniu przyjaciół Poetki, a od 2002 do 2017 roku organizowała go Fundacja Okularnicy. W 2018 r. organizatorem stał się Teatr Nowy w Poznaniu. Jest to kolejna wielka szansa na pokazanie swoich niezwykłych umiejętności wokalnych. Karolina codziennie ciężko pracuje aby zdobywać pierwsze miejsca w konkursach oraz umila czas innym, swoim niezwykłym talentem. Niewątpliwie została już zauważona przez wiele osób, ponieważ otrzymuje sporo propozycji udziału w wydarzeniach kulturalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto