Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maleje bezrobocie w powiecie obornickim

Jakub Przybysz
Bezrobocie w powiecie obornickim
Bezrobocie w powiecie obornickim Archiwum
9,4 proc. Tyle wyniosła stopa bezrobocia w powiecie obornickim pod koniec października bieżącego roku. To aż o 2,7 proc. mniej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

- Na koniec października bieżącego roku zarejestrowanych było 1987 osób, w tym 1282 kobiety. W stosunku do października roku poprzedniego liczba bezrobotnych ogółem zmniejszyła się o 646 osób. Możemy zaobserwować tendencję spadkową. Dla porównania na koniec stycznia bieżącego roku liczba bezrobotnych wynosiła 2833 osób, w tym 1676 kobiet, natomiast w miesiącu wrześniu było zarejestrowanych 2075 osób, w tym 1301 kobiet - informuje Leszek Juraszek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach.

Wśród bezrobotnych z naszego powiatu znajduje się 994 mieszkańców gminy Oborniki, w tym 655 kobiet. Z gminy Rogoźno pochodzi 738 niezatrudnionych, w tym 467 kobiet, a z gminy Ryczywół 255 osób poszukujących pracy, w tym 160 kobiet.

Jak podaje PUP w Obornikach, dominującą grupę bezrobotnych, bo aż 64,5 proc., stanowią kobiety oraz osoby w wieku 25-34 lat, nie posiadające wykształcenia średniego. - Są to osoby bez kwalifikacji zawodowych oraz pozostające bez pracy przez okres powyżej 24 miesięcy. Głównym problemem kobiet na rynku pracy jest zdobycie doświadczenia zawodowego, którego wymagają pracodawcy oraz brak dyspozycyjności przy podjęciu pracy zmianowej - mówi dyrektor PUP.

Okazuje się, że zdecydowaną większość spośród ofert pracy zgłaszanych do PUP stanowią te skierowane do mężczyzn. - Pracodawcy poszukują głównie wykwalifikowanych pracowników, tj. ślusarzy, spawaczy, operatorów wózka widłowego, stolarzy czy robotników budowlanych. Wśród kobiet poszukuje się natomiast krawcowych, szwaczek, prasowaczek z doświadczeniem czy pracowników do zbioru pieczarek - twierdzi Leszek Juraszek.

Urząd pracy systematycznie podejmuje działania w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Poza stażami, przygotowaniem zawodowym, szkoleniami, dotacjami i refundacjami, w tym roku po raz pierwszy urząd realizował nowe formy wsparcia dla osób bezrobotnych i pracodawców. - Były to m.in. bony stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem - informuje dyrektor PUP w Obornikach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto