Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Uścikówca chcą uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Mieszkańcy Uścikówca obawiając się powstania w ich wsi instalacji do gospodarowania bioodpadami i sortowni śmieci założyli stowarzyszenie. Chcą uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwi realizację tych inwestycji.

Mieszkańcy Uścikówca chcą uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Od kwietnia po gminie Oborniki krążą informacje o budowie biokompostowni i sortowni śmieci w Uścikówcu. Mieszkańcy wsi obawiając się inwestycji zwołali zebranie, na które zaprosili ekologów i samorządowców. W spotkaniu uczestniczył także emerytowany wykładowca akademicki dr Lesław Pilc, który służył mieszkańcom fachową wiedzą. Za jego poradą mieszkańcy założyli stowarzyszenie.

- Założenie stowarzyszenia zagwarantuje Wam, że będziecie stroną w tej sprawie. Wówczas władze gminy będą musiały informować Was o podejmowanych kolejnych krokach, będziecie mieli wgląd w wyniki badań - zapewniał podczas kwietniowego spotkania w świetlicy wiejskiej dr Pilc.

Tak też się stało. Mieszkańcy mają dostęp do wszelkich informacji. Na tym jednak nie zamierzają przestań. Mają cel, który chcą zrealizować.

- Nasze stowarzyszenie działa na rzecz ochrony środowiska w naszej wsi. Rozumiemy konieczność, by w naszej gminie powstała instalacja do gospodarowania bioodpadami oraz sortowni śmieci, jednakże lokalizacja jej w centrum Uścikówca, w samym środku wsi, w tak niewielkiej odległości od wielu zabudowań, jest naszym zdaniem niedopuszczalna - mówi Magdalena Bednarz, przedstawicielka stowarzyszenia.

Członkowie stowarzyszenia złożyli wniosek do urzędu miejskiego w Obornikach o uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po byłym składowisku odpadów na terenie Uścikówca, który nazwali "Powrót do natury". Jego zapisy miały jednoznacznie zabronić realizacji tam inwestycji związanych z gospodarką śmieciową

Przedstawiciele stowarzyszenia spotkali się także z burmistrzem Obornik i prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w urzędzie miejskim. W trakcie długiej rozmowy zrodził się pomysł, by planowaną budowę instalacji do zagospodarowania bioodpadami oraz sortowni śmieci umiejscowić nieopodal zaplanowanej obwodnicy Obornik przy węźle pomiędzy Obornikami a Łukowem.

- W pobliżu nie będzie żadnych zabudowań i takie przedsięwzięcie nikomu w żaden sposób, by nie zagrażało. Wydawało się, że takie rozwiązanie jest bardzo sensowne i zadowala obie strony - wyjaśnia Bednarz.

Po krótkiej radości, przyszło ponowne rozczarowanie. Podczas czerwcowej sesji rady miejskiej wniosek stowarzyszenia o plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po byłym składowisku odpadów został odrzucony przez wszystkie komisje.

- Jesteśmy tym bardzo rozczarowani i obawiamy się, iż część radnych nadal optować będzie za pomysłem zbudowania tej instalacji właśnie w naszej wsi - wyjaśnia Magdalena Bednarz. - Jesteśmy przekonani, że ta lokalizacja dla tego typu przedsięwzięć jest niesłuszna i niewłaściwa. Na mapkach, które posiadamy widać, że wokół byłego składowiska obecnie znajduje się wiele nowych domów oraz rozpoczętych budów. 150 metrów od granicy tych działek jest rzeka Warta, a na jej drugim brzegu Słonowy z gęstą zabudową domów jedno- i dwurodzinnych.

Przedstawiciele stowarzyszenia znajdują natomiast argumenty za budową biokompostowni przy węźle obwodnicy Obornik w Łukowie.

- Do najbliższych zabudowań będzie co najmniej kilka kilometrów. Tamta lokalizacja w żaden sposób nie będzie narażać innych osób na ujemne skutki zamieszkiwania w pobliżu takiej instalacji. Niewątpliwie, po uruchomieniu tego przedsięwzięcia, nastąpi wzrost natężenia ruchu związanego z dojazdem do sortowni. Usytuowanie jej przy obwodnicy stanowi niewątpliwy atut tej właśnie lokalizacji, odciąży bowiem miasto od problemu przejazdów samochodów ciężarowych - dodaje przedstawicielka stowarzyszenia.

Przedstawiciele stowarzyszenia zapewniają, że będą działać na rzecz ochrony środowiska Uścikówca oraz bezpieczeństwa mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto