Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milionowe dofinansowania dla samorządów z powiatu obornickiego

Daria Przybysz
Daria Przybysz
We wtorek, 31 stycznia w starostwie powiatowym w Obornikach odbyło się podpisanie umowy na dofinansowanie czterech inwestycji z terenu powiatu obornickiego. 5,5 mln zł pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Milionowe dofinansowania dla samorządów z powiatu obornickiego

Samorządy z powiatu obornickiego otrzymały łącznie 5,5 mln złotych dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. We wtorek, 31 stycznia w sali sesyjnej starostwa powiatowego odbyła się konferencja prasowa, podczas której marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę ze starostą obornicką Zofią Kotecką, burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą i dyrektor szpitala powiatowego Małgorzatą Ludzkowską.

Środki te zostaną przeznaczone na realizację czterech inwestycji - termomodernizacje Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku, internatu przy Zespole Szkół w Objezierzu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie, a także zakup sprzętu medycznego dla szpitala powiatowego w Obornikach.

- Bardzo się cieszę, że mogę tutaj dziś być i sfinalizować procedury aplikacji o te środki unijne.- mówił Marek Woźniak. - Znacząca część dofinansowania została przeznaczona na doposażenie szpitali. Konieczna była reakcja na to, co się wydarzyło podczas pandemii. Przestrzenie szpitalne zostały mocno obciążone covidem, a także powstał dług zdrowotny.

W czasie pandemii koronawirusa pacjenci mieli utrudniony dostęp do opieki medycznej. Powodem było objęcie mieszkańców restrykcjami covidowymi, bądź też obawa przez zakażeniem się. W konsekwencji osoby potrzebujące pomocy lekarza do niego nie trafiały.

- Dziś wielu pacjentów wymaga szybkiego zdiagnozowania i leczenia - dodał marszałek.

Obornicki szpital otrzymał ponad 1 mln 600 tys. Za te środki zostanie zakupiony sprzęt medyczny na oddział chirurgiczny, intensywnej terapii, a także dwie karetki.

- Zdrowie jest bardzo ważne. Na przestrzeni lat zmieniają się metody leczenia, jak i sprzęty. Niejednokrotnie bawiliśmy się w żebraninę. Musieliśmy prosić samorządy o pieniądze na zakup potrzebnego sprzętu. Gdy pojawiła się możliwość wystąpienia o dofinansowanie, nie wahaliśmy się. Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli zakupić większą ilość tak potrzebnego sprzętu do leczenia naszych pacjentów - mówiła Małgorzata Ludzkowska.

Termomodernizacja budynków oświatowych

Podczas konferencji poruszono także kwestie termomodernizacji budynków i jej wpływu na oszczędność energii. Stąd wsparcie środkami zewnętrznymi kolejnych inwestycji.

- Inwestujemy w przyszłość. To obecnie numer jeden w Unii Europejskiej. Chcemy mieć jako grupa państw znaczący wkład w to, by przyszłe pokolenia miały szansę przeżyć na globie ziemskim.

Gmina Oborniki otrzymała ponad 1 mln 600 tys. na termomodernizację Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Rożnowie. Będzie to bardzo duża inwestycja.

- Szkoła w Rożnowie jest największą szkołą wiejską w gminie Oborniki. Piece w budynku nie spełniają wymogów. Był problem z dogrzaniem szkoły. Jest to nasza największa szkolna bolączka, która w tym roku zostanie naprawiona. Gmina tej inwestycji samodzielnie by nie zrealizowała. Po zakończeniu remontu, będzie to nowa szkoła, zostaną tylko fundamenty i mury - mówił Tomasz Szrama.

Na zakończenie spotkania marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył samorządowcom i dyrekcji szpitala symboliczne czeki z kwotą dofinansowania.

Milionowe dofinansowania dla samorządów z powiatu obornickiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto