Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Oborniki wyznaczy miejsce do biwakowania w lesie

Daria Przybysz
fot. Uwe Mücke z Pixabay
Nadleśnictwo Oborniki do końca kwietnia wyznaczy na swoim terenie miejsce, na którym będzie można legalnie i bezpłatnie biwakować. Nocowanie w lesie będzie możliwe dzięki programowi realizowanemu przez Lasy Państwowe "Zanocuj w lesie".

Pandemia i związane z nią obostrzenia zachęcają do szukania alternatywnych form wypoczynku. Bez wątpienia jedną z nich jest biwakowanie w lesie. Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary, na którym będzie można legalnie nocować na dziko w lesie.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu - powiedział pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Aby nocować w lesie należy przestrzegać pewnych zasad

Jeżeli w jednym miejscu będzie nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu, nie będzie trzeba takiego biwaku nikomu zgłaszać. W innym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody nadleśnictwa, na terenie którego chce się rozbić biwak.

Pobyt należy zgłosić najpóźniej na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem we właściwym nadleśnictwie i należy poczekać na potwierdzenie mailowe, które będzie formalną zgodą - informują pracownicy nadleśnictwa.

Leśnicy zalecają nocowanie w hamaku. Możliwe będzie także nocowanie w namiocie, jednak należy go rozbić w taki sposób, aby nie uszkodzić runa leśnego. Opuszczając las konieczne będzie zabranie ze sobą wszystkich odpadów. Wszystko ma się odbywać zgodnie z zasadą leave no trace, czyli nie zostawiaj po sobie śladów.

Od kiedy można legalnie nocować w lesie?

Z nowych miejsc do biwakowania będzie można legalnie korzystać od 1 maja. Na terenie każdego nadleśnictwa ma zostać wyznaczony teren liczący około 1500 ha. Każde z tych miejsc umożliwiających nocowanie na dziko w lesie zostanie wpisane do Banku Danych o Lasach, do którego dostęp będzie miał każdy zainteresowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto