Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie! Moralność Pani Dulskiej w Bibliotece Publicznej w Obornikach

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
biblioteka publiczna
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach organizują Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej".

Kim była Gabriela Zapolska?

Gabriela Zapolska to pseudonim sceniczny pisarki, której właściwe nazwisko brzmi Maria z Korwin-Piotrowskich. Urodziła się 30 marca 1857 w Podhajcach niedaleko Łucka, zmarła we Lwowie 17 grudnia 1921 roku. Zapolska słynie jako dramatopisarka, jednak jej prawdziwą pasją była gra aktorska. Pomimo licznych występów, nie udało jej się odnieść sukcesu w branży teatralnej. Zaczynała od występów w teatrzykach objazdowych, w teatrach w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. W Paryżu grała m.in. w Théâtre Libre i Théâtre de L'Oeuvre Lugne-Poëgo. Jako felietonistka i krytyk teatralny współpracowała m.in. z "Gazetą Krakowską", "Słowem Polskim", "Nową Reformą", "Ilustracją Polską" i "Wiekiem Nowym". Największą wartość w dorobku Zapolskiej mają dramaty, m.in.: Ich czworo. Tragedia ludzi głupich (premiera 1893), Żabusia (1897), Małka Szwarcenkopf (1897), Jojne Firułkes (1898), Moralność pani Dulskie_j (1906), _Panna Maliczewska (1910).

Moralność Pani Dulskiej

Zapolska wielokrotnie w swoich utworach ujawniała zapędy moralizatorskie. Tzw. "Dydaktyzm Zapolskiej" opierał się na przedstawianiu w sposób satyryczny scen z życia mieszkańców. Można powiedzieć, że ta kobieta nie lubiła ludzi, a szczególnie gardziła warstwą mieszczańską. Jej postacie literackie były uzewnętrznieniem jej przekonań i sposobu zapatrywania się na innych. W Moralności Pani Dulskiej spotykamy całą paletę charakterów: zakłamaną mieszczańską matronę, zdominowanego męża, rozpustnego syna, kuzynkę- "kobietę wyzwoloną", wykorzystaną służącą i potulne córki pensjonarki. Główna bohaterka dramatu, Aniela Dulska była typową mieszczańską właścicielką kamienicy, która ze swoim usposobieniem do życia odpychała innych ludzi. Jej pierwowzorem jest znana z kołtuństwa lwowska mieszczka, niejaka pani Gołąbowa. Istotą dramatu są: plotka, intryga i skandal, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem na przełomie XIX i XX wieku.

Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Obornikach

Utwór Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność Pani Dulskiej zostanie odczytany w ramach akcji Narodowego Czytania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 3 września o godzinie 12:00. Organizatorami przedsięwzięcia są Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.

Narodowe Czytanie! Moralność Pani Dulskiej w Bibliotece Publ...

ZOBACZ TAKŻE:

Powiat obornicki. Nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego w ...

Delegacja niemiecka gościła na terenie powiatu obornickiego [ZDJĘCIA]

Zespół Przedszkoli w Obornikach ma nowego wicedyrektora

Harmonogram inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w obornicki...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto