Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie! Moralność Pani Dulskiej w Bibliotece Publicznej w Obornikach [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach zorganizowali Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej". Wśród lektorów znalazł się burmistrz Tomasz Szrama oraz dyrektor liceum Agnieszka Katarzyna Balcerowiak.

Kim była Gabriela Zapolska?

Gabriela Zapolska to pseudonim sceniczny pisarki, której właściwe nazwisko brzmi Maria z Korwin-Piotrowskich. Urodziła się 30 marca 1857 w Podhajcach niedaleko Łucka, zmarła we Lwowie 17 grudnia 1921 roku. Zapolska słynie jako dramatopisarka, jednak jej prawdziwą pasją była gra aktorska. Pomimo licznych występów, nie udało jej się odnieść sukcesu w branży teatralnej. Zaczynała od występów w teatrzykach objazdowych, w teatrach w Krakowie, Lwowie i Poznaniu.

W Paryżu grała m.in. w Théâtre Libre i Théâtre de L'Oeuvre Lugne-Poëgo. Jako felietonistka i krytyk teatralny współpracowała m.in. z "Gazetą Krakowską", "Słowem Polskim", "Nową Reformą", "Ilustracją Polską" i "Wiekiem Nowym". Największą wartość w dorobku Zapolskiej mają dramaty, m.in.: Ich czworo. Tragedia ludzi głupich (premiera 1893), Żabusia (1897), Małka Szwarcenkopf (1897), Jojne Firułkes (1898), Moralność pani Dulskiej (1906), Panna Maliczewska (1910).

Moralność Pani Dulskiej

Zapolska wielokrotnie w swoich utworach ujawniała zapędy moralizatorskie. Tzw. "Dydaktyzm Zapolskiej" opierał się na przedstawianiu w sposób satyryczny scen z życia mieszkańców. Można powiedzieć, że ta kobieta nie lubiła ludzi, a szczególnie gardziła warstwą mieszczańską. Jej postacie literackie były uzewnętrznieniem jej przekonań i sposobu zapatrywania się na innych.

W Moralności Pani Dulskiej spotykamy całą paletę charakterów: zakłamaną mieszczańską matronę, zdominowanego męża, rozpustnego syna, kuzynkę- "kobietę wyzwoloną", wykorzystaną służącą i potulne córki pensjonarki. Główna bohaterka dramatu, Aniela Dulska była typową mieszczańską właścicielką kamienicy, która ze swoim usposobieniem do życia odpychała innych ludzi. Jej pierwowzorem jest znana z kołtuństwa lwowska mieszczka, niejaka pani Gołąbowa. Istotą dramatu są: plotka, intryga i skandal, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem na przełomie XIX i XX wieku.

Narodowe czytanie w obornickiej bibliotece

W piątek, 3 września w ramach Narodowego Czytania przed budynkiem biblioteki odczytany został utwór Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność Pani Dulskiej. W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się dyrektor obornickiego ogólniaka Agnieszka Katarzyna Balcerowiak, natomiast jej syna odgrywał burmistrz Tomasz Szrama.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach. Na widowni zasiadła klasa humanistyczna z obornickiego ogólniaka wraz z polonistką Agnieszką Małgorzatą Balcerowiak. Spotkać mogliśmy również uczniów Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach.

Narodowe Czytanie! Moralność Pani Dulskiej w Bibliotece Publ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto